شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
ده‌ها تن از معترضان در عراق کشته و زخمی شدند

تشدید اعتراض‌ها و سرکوب‌ها در عراق

در ادامه اعتراض‌ها و تظاهرات‌های ضددولتی در عراق دست‌کم ۴۵ تن روز پنج‌شنبه کشته شدند. روز پنج‌شنبه یکی از خونین‌ترین روزها از هنگام آغاز اعتراض‌ها در عراق بود.

خبرگزاری رویترز شامگاه پنج‌شنبه هفتم آذرماه در گزارشی نوشت در جریان اعتراض‌‌های این روز دست‌کم ۲۹ تن در شهر ناصریه، چهار تن در بغداد و ۱۲ تن در نجف کشته شدند.

مقام‌های دولتی روز پنج‌شنبه در بغداد اعلام کردند بخشی از نیروهای نظامی و ارتش، به‌منظور برخورد با تظاهرکنندگان به شهرها و مناطق جنوبی عراق فرستاده شده‌اند.

علاوه بر شمار بالای کشته شدگان، ده‌ها معترض دیگر نیز در شهرهای مختلف، از جمله در پایتخت، در درگیری با نیروهای امنیتی و نظامی عراق مجروح شدند.

در شهر ناصریه، به رغم اعلام وضعیت منع آمد‌ و رفت جمع زیادی از معترضان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند. به‌دنبال بالا رفتن شمار قربانیان در شهر ناصریه، فرماندار استان ذی‌قار از سمت خود کناره‌گیری کرد.

ژنرال جمیل شمری، فرمانده نظامی استان ذی‌‌قار نیز روز پنج‌شنبه از سوی نخست‌وزیر عراق اخراج شد. او به‌تازگی به این سمت منصوب شده بود.

مقتدی صدر، از رهبران سیاسی شیعیان عراق، بار دیگر دولت عادل المهدی، نخست وزیر، خواست بلافاصله کناره‌گیری کند. او گفت در صورت عدم کناره‌گیری، وضعیت عراق در نهایت ممکن است به مانند سوریه شود.

در جریان اعتراض‌های روز پنج‌شنبه نیز شعارهایی علیه ایران و نفوذ جمهوری اسلامی در عراق سر داده شد. روز چهارشنبه هم صدها تن از معترضان در شهر نجف، با تجمع در برابر ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر، در نهایت به ساختمان حمله کردند و آن را به آتش کشیدند. معترضان عراقی علاوه بر به آتش کشیدن کنسولگری ایران در نجف⁩، وارد محوطه آن نیز شدند و بخشی از کامیپوتر‌ها و اسناد موجود  از آنجا خارج کردند.معترضان عراقی همچنین آرم رسمی جمهوری اسلامی را از ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی خارج کرده و اقدام به تظاهرات کردند.

اعتراض‌های ضددولتی در عراق از نزدیک به دو ماه پیش، ابتدا با خواست‌ها و مطالبات اقتصادی، از جمله مبارزه با فساد سازمان‌یافته آغاز شد. با سرکوب اعتراض‌ها، معترضان خواهان انجام اصلاحات سیاسی گسترده و مقابله با نفوذ ایران در عراق شدند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More