شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خبرگزاری فرانسه: مقام‌های عراق پس از ملاقات با قاسم سلیمانی برای حمایت از دولت توافق کردند

خبرگزاری فرانسه از توافق مقام‌های سیاسی عراق برای حمایت از دولت عادل عبدالمهدی در برابر اعتراض‌ها بعد انجام ملاقات‌هایی با حضور قاسم سلیمانی خبر داد.

این خبرگزاری روز شنبه ۱۸ آبان در گزارشی از قول چندین منبع آگاه نوشت سلیمانی در نجف و بغداد با مقام‌های عالی‌رتبه عراقی دیدار کرده و برای حفظ دولت عادل عبدالمهدی آن‌ها را تحت فشار قرار داده است.

یکی از  این منابع آگاه که در برخی از این جلسات حاضر بوده است گفت که سلیمانی با مقتدا صدر و همچنین محمدرضا سیستانی، فرزند آیت‌الله سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه در عراق گفت‌وگو کرده است.

این منبع گفت: «این جلسات منجر به توافقی درباره باقی ماندن عبدالمهدی در مقام نخست وزیری شد.»

پیش‌تر در روز شنبه، عبدالمهدی گفت که با وجود اهمیت اعتراض‌های اخیر در این کشور برای اصلاحات سیاسی، زندگی باید به حالت عادی بازگردد.

او با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «اعتراض‌ها بر گروه‌های سیاسی و دولت برای انجام اصلاحات و پذیرش تغییرات فشار وارد می‌کند.»

عبدالمهدی ادامه داد: «با این حال، معترضان باید اجازه دهند زندگی به حالت عادی برگردد تا خواسته‌های مشروع  برآورده شود.»

نخست وزیر عراق با تایید درخواست‌های معترضان، گفت که  قبول دارد  احزاب سیاسی این کشور را طی ۱۶ سال گذشته «اشتباهات متعددی» مرتکب شده‌اند.

در هفته‌های اخیر، ده‌ها هزار نفر از مردم عراق با تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار کناره‌گیری مقامات دولتی شدند. در درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی تاکنون بیش از ۲۸۰ نفر کشته شدند. 

با آغاز اعتراض‌ها در عراق، عبدالمهدی از انجام یک مجموعه اصلاحات در این کشور خبر داده بود. او همچنین در بیانیه روز شنبه خود گفت که اصلاحات جدید انتخاباتی در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

به گفته نخست وزیر عراق، دولت و دستگاه قضایی این کشور به تحقیق درباره مرگ معترضان ادامه خواهند داد و کسانی که به صورت غیرقانونی «به حمله، آدم‌ربایی و بازداشت [معترضان] دست زدند، تحت تعقیب قرار می‌گیرند».

این اظهارات عبدالمهدی در حالی است که آیت‌الله سیستانی روز جمعه از نیروهای امنیتی این کشور خواست که برای برخورد با معترضان به زور متوسل نشوند و امنیت تظاهرات‌کنندگان را تامین کنند.

او در بیانیه‌ای که در نماز جمعه کربلا قرائت شد، گفت: «بیشترین مسئولیت متوجه نیروهای امنیتی است.»

همچنین سفارت آمریکا در بغداد «کشتار و ربایش تظاهرات‌کنندگان غیرنظامی» از سوی نیروهای امنیتی عراق را محکوم کرده و از رهبران این کشور خواسته است فورا به خواسته‌های معترضان رسیدگی کنند.

این سفارت روز چهارشنبه ۱۵ آبان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما کشتار و ربایش تظاهرات‌کنندگان غیرنظامی، تهدید علیه آزادی بیان و چرخه خشونتی را که در جریان است، محکوم می‌کنیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هم در صفحه توییتر خود نوشت: «مردم عراق و لبنان خواستار بازپس‌گیری کشورشان هستند. آنان متوجه شده‌اند که اصلی‌ترین کالای صادراتی حکومت ایران فساد است. عراق و لبنان شایسته آن هستند که فارغ از دخالت خامنه‌ای، سرنوشت خود را به دست گیرند.»

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More