شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

خطر زلزله ۷/۵ ریشتری در استانبول چقدر جدی است؟ 

 

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، اخیرا پیش‌بینی کرده است که شهر استانبول با ۱۵ میلیون جمعیت در معرض زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷/۵ ریشتر قرار دارد.

او این پیش‌بینی را پس از آن مطرح کرد که در ۲۴ ژانویه، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶/۷ ریشتر در استان الازیغ، در ۱۲۰۰ کیلومتری استانبول، ده‌ها کشته بر جا گذاشت.

در صورت وقوع زلزله‌ ۷/۵ ریشتری در استانبول، ساختمان‌ها کاملا تخریب و ده‌ها هزار نفر کشته می‌شوند.

زمین‌لرزه و پس‌لرزه‌های خفیف‌تری که در هفته جاری در الازیغ رخ داد، بر جدیت هشدارهای مقام‌های ترکیه و کارشناسان در مورد احتمال وقوع فاجعه افزوده است.

استانبول در انتهای غربی ناحیه گسلی آناتولی شمالی واقع شده است که به‌صورت افقی از ترکیه عبور می‌کند. این گسل از سال ۱۹۳۹ و با وقوع زمین‌لرزه ۷/۲ ریشتری در ارزنجان فعال شده است. از آن زمان تاکنون، پنج زلزله بزرگ رخ داده که کانون آن‌ها هر بار بیشتر به سمت غرب رفته است.

کانون زمین‌لرزه ۷/۶ ریشتری سال ۱۹۹۹ در مرمره حدود ۱۱۵ کیلومتر از استانبول فاصله داشت. 

اطلاعات تاریخی موید پیش‌بینی‌هاست. میانگین وقوع زمین‌لرزه در استانبول و اطراف آن حدود هر ۲۵۰ سال است. آخرین زمین‌لرزه بزرگ با شدت ۶/۴ ریشتر ۲۵۴ سال پیش در این شهر رخ داد. پیش‌تر در سال ۱۵۰۹ نیز زمین‌لرزه‌ای با شدت بالای ۷ ریشتر روی داد که هنوز با عنوان «قیامت کوچک» در اذهان مردم حک شده است.

از آن‌جا که خطر زلزله همیشه بیخ گوش استانبول بوده است، از سال ۲۰۰۲تمام دولت‌های برآمده از حزب عدالت و توسعه روی مقاوم‌سازی و تعمیر بافت‌های فرسوده سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تاکنون حدود ۷۲۴ میلیون دلار هزینه بازسازی ۵۶ هزار ساختمان خطر‌آفرین شده است. اما اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول، معتقد است هنوز کافی نیست و می‌گوید: «داریم درباره مرگ ده‌ها هزار نفر صحبت می‌کنیم. اولویت ما تبدیل استانبول به شهری مقاوم در برابر بلایاست.»

در حالی‌که برآورد زمان و شدت زلزله ممکن نیست، در گزارش موسسه پژوهشی زلزله و رصدخانه کاندیلی تخمین زده شده است که تقریبا یک‌پنجم از ۱/۲ میلیون ساختمان استانبول در زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷/۵ ریشتر تخریب خواهد شد و بیش از ۱۲ هزار کشته و ۲۰ میلیارد دلار خسارت به جا خواهد گذاشت. 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More