شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دادستان کل آمریکا مقابل کمیسیون قضائی سنا قرار گرفت

ویلیام بار، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت مقابل کمیسیون امور قضایی سنای این کشور حاضر شد و به سوالاتی درباره مدیریت گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه بررسی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پاسخ داد.

بار از سوی دموکرات‌های آمریکایی به ارائه یک نسخه سانسورشده از گزارش مولر و جلوگیری از اجرای عدالت در این زمینه متهم شده است.

وزیر دادگستری آمریکا اولین نفر از اعضای دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور است که در زمینه نتایج این پرونده مورد سوال قرار می‌گیرد.

او پیشتر مقابل کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان قرار گرفته بود که بر خلاف سنای آمریکا، اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند.

لیندسی گراهام، رئیس جمهوری‌خواه کمیسیون قضائی سنا در ابتدای جلسه روز چهارشنبه گفت که گزارش مولر نشان می‌دهد که کنگره آمریکا باید بر موضوع مداخله خارجی در انتخابات آینده ریاست جمهوری که قرار است سال ۲۰۲۰ برگزار شود، متمرکز شود.

او گفت: آنچه من از این گزارش نتیجه می‌گیرم، این است که ما کارهای زیادی برای دفاع از دموکراسی‌مان مقابل روسیه یا دیگر کشورها باید انجام دهیم.

دیان فاینشتاین، سناتور دموکرات با انتقاد از نسخه سانسورشده گزارش مولر گفت علی‌رغم اظهاراتی که می‌شود، گزارش مولر دارای شواهدی قابل توجه است.

چند ساعت پیش از جلسه کمیسیون قضائی سنا، روزنامه واشنگتن‌پست نامه‌ای از مولر منتشر کرد که اواخر ماه مارس به دادستان کل آمریکا ارسال شده بود.

او در این نامه از اینکه گزارشش خلاصه شده بود، شکایت کرده و نوشته بود که این خلاصه چهار صفحه‌ای ماهیت و نتایج تحقیقات او را به‌طور کامل بیان نمی‌کند.

مولر نوشته که در حال حاضر در افکار عمومی آمریکا در این زمینه همچنان ابهام وجود دارد.

پیشتر ویلیام بار، دادستان کل آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود که رابرت مولر در طول ۲۲ ماه تحقیق، در ۱۰ مورد احتمال ممانعت از اجرای عدالت دونالد ترامپ را بررسی کرده و او را بی‌گناه شناخته است.

او در این کنفرانس که پیش از انتشار گزارش رابرت مولر برگزار شد، گفت که بخش‌هایی از این گزارش بیش از۴۰۰ صفحه‌ای برای ارائه به کنگره آمریکا و عموم جامعه این کشور «سیاه» شده، چون «محرمانه تلقی شده‌اند».

برابر قوانین دادستانی آمریکا، بازرس ویژه می‌بایست گزارش را تقدیم به دادستان این کشور می‌کرد تا دادستان تصمیم بگیرد چه بخش‌هایی در اختیار نمایندگان مردم یا جامعه قرار گیرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More