شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

دولت آمریکا ۲۸ شرکت چینی را به دلیل ارتباطشان با ارتش چین در فهرست سیاه قرار داد

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن ۲۸ شرکت چینی را به دلیل ارتباطشان با صنایع نظامی ارتش چین در لیست سیاه قرار داده و سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در این شرکت‌ها را ممنوع کرده است.

بیانیه کاخ سفید گفت این دور از تحریم‌ها شرکت‌هایی را هدف قرار داده‌اند که در کمک به فناوری‌های نظارتی حکومت چین که در سرکوب شهروندان و «نقض جدی حقوق بشر» مورد استفاده قرار می‌گیرد نقش داشته‌اند.

کاخ سفید خاطرنشان کرد این گونه اقدامات حکومت چین برخلاف ارزش‌های دموکراتیک ایالات متحده و متحدانش است.

دولت ترامپ نیز پیش از این ۳۱ شرکت چینی دیگر را به دلیل ارتباطشان با ارتش چین در لیست سیاه قرار داده بود و با دستور جدید بایدن تعداد این شرکت‌ها به ۵۹ مورد می‌رسد.

در فهرستی که در دولت ترامپ منتشر شده بود شرکت‌های بزرگ مخابراتی، ساخت‌وساز و فناوری، از جمله چاینا تلکام، هیک‌ویژن و شرکت ساخت راه‌آهن چین قرار داشتند.

پیش از آنکه این دستور جو بایدن منتشر شود، چین بارها نسبت به فهرست‌های سیاه به‌جا مانده از زمان ترامپ ابراز خشم کرده بود و تاکید کرده بود از حق شرکت‌های چینی محافظت خواهد کرد.

دولت چین می‌گوید که این فهرست‌ سیاه با انگیزه‌های سیاسی منتشر شده و واقعیت‌های مربوط به شرکت‌های تحریم شده را نادیده می‌گیرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، پیشتر هشدار داده بود که این تحریم‌ها «قوانین و مقررات متداول در بازار را به شدت تضعیف کرده» و به «منافع سرمایه‌گذاران بین‌المللی، از جمله سرمایه‌گذاران آمریکایی، ضربه می‌زند.»

اعمال فشار برچین یکی از موضوعاتی است که هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات درباره آن توافق دارند.

درحالی‌که دولت بایدن از ابتدای کار خود تاکید کرده بود که در ارتباط با چین از راه‌های دیپلماتیک اقدام خواهد کرد، در عین حال خاطرنشان کرده‌ که در ارتباط با چند موضوع، از جمله فناوری و مسائل نظامی، رویه‌ای سخت‌گیرانه را با پکن درپیش خواهد گرفت.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More