شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

راه‌اندازی فروشگاه نظامیان ایران در ونزوئلا

وال استریت ژورنال گزارش داد که سپاه پاسداران یک شرکت زنجیره‌ای در ونزوئلا راه‌اندازی کرده است و این شرکت اکنون در مظان آن قرار دارد که تحت پوشش تامین و عرضه مواد غذایی، به پولشویی اقدام می‌کند.

بنابر این گزارش، به گفته مقام‌ها و سوابق موجود، این شرکت در تعامل با دولت‌ ایران و دولت مادورو است و ادعا شده که از آن در پوشش عرضه مواد غذایی، برای پولشویی استفاده می‌شود.

ورود این شرکت که با سپاه پاسداران، ارگان از سوی ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده، در ارتباط است، جای پای تهران را در نیمکره‌ غربی تقویت می‌کند و این در حالی است که ونزوئلا به طور فزاینده به‌دنبال دریافت کمک از دشمنان آمریکا از جمله دریافت نفت از ایران و صنایع انرژی از روسیه است.

ایالات متحده آمریکا تحریم‌هایی را علیه هر دو کشور، ایران و  ونزوئلا، وضع کرده است و همین امر سبب شده است تا روابط دیپلماتیک، نظامی و تجاری میان ایران و ونزوئلا افزایش پیدا کند. تا جایی که سفارت ایران در کاراکاس درباره گسترش روابط دو کشور در توییتی نوشت: «یک موفقیت دیگر در روابط دوستانه و برادرانه بین دو کشور.»

براساس گزارش موسسات ردیابی حمل و نقل و اظهارات حجت‌الله سلطانی، سفیر تهران در کاراکاس،در اول تیرماه، یک کشتی ایرانی برای تامین کالاهای مورد نیاز اولین سوپرمارکت جمهوری اسلامی در این کشور آمریکای لاتین، محموله‌ای از مواد غذایی را در یکی از بنادر ونزوئلا تخلیه کرد.

بعد از این بود که رسانه‌های دولتی ونزوئلا یک فروشگاه مواد غذایی بزرگ و خالی را در پایتخت ونزوئلا به بهانه افتتاح با محصولات تازه نشان دادند. محل این فروشگاه پیش از این یکی از مراکز اصلی برنامه غذایی اضطراری نظامی ونزوئلا بود که با نام‌ کلپ شناخته می‌شد. این ساختمان در حال حاضر به طور انحصاری مارک‌های متعلق به ارتش ایران را تبلیغ می‌کند محصولاتی چون سس گوجه فرنگی و کنسرو ماهی دلنوش و روغن آفتابگردان ورامین را عرضه می‌کند.

این شرکت‌ها به گفته وب‌سایت خود زیرمجموعه‌های شرکت‌ اتکا هستند که به‌عنوان یک تامین کننده مواد غذایی و کالاهای مورد نیاز نیروهای نظامی ایران فعالیت می‌کند. این در حالی است که شرکت اتکا، سفارت ایران در کاراکاس و همچنین نماینده ونزوئلا در سازمان ملل در این مورد حاضر به اظهار نظر نشده‌اند.

فروشگاه زنجیره‌ای اتکا، به سرپرستی عیسی رضایی فعالیت می‌کند که خود یک مدیر اجرایی کهنه‌کار شرکت‌های متعلق به سپاه پاسداران است است.

براساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریكا، شرکت اكتا وابسته به وزارت دفاع ایران است، وزارتخانه‌ای كه به دلیل نقش‌ آفرینی در توسعه موشک‌‌های بالستیک، از سوی ایالات متحده تحریم شده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، برنامه کلپ در ونزوئلا یکی از برنامه‌های تامین غذای مردم این کشور است اما مقام‌های آمریکا، کلمبیا و مکزیک پیشتر دولت مادورو را متهم کرده‌اند که از آن در پوشش عرضه مواد غذایی، برای پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی دیگر از جمله قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کند.

مقام‌ها و دادستان‌های ایالات متحده می‌گویند که عملیات پولشویی کلپ از طریق صورتحساب جعلی واردات مواد غذایی گران قیمت از سوی شرکت‌های پیمانکاری متعلق یا تحت کنترل یک تاجر کلمبیایی به نام الکس ساب انجام شده است. مقام‌های آمریكایی معتقدند که الکس ساب به كارتل‌های مواد مخدر ونزوئلا و كلمبیا پیوند خورده است.

او ماه گذشته زمانی که با جت خصوصی خود به ایران می‌رفت، حین سوخت‌گیری در کیپ ورد دستگیر شد. وزارت خارجه ونزوئلا در واکنش به دستگیری ساب گفت كه او به‌عنوان نماینده دولت برای «تهیه مواد غذایی برای [كلپ] و همچنین دارو و تجهیزات پزشکی و سایر کالاهای بشر دوستانه» در راه ایران بوده است.

این در حالی است که مقام‌های آمریكایی و ناظران امور ونزوئلا، مشروعیت برنامه غذایی کلپ و همچنین اهداف ایران در راه‌اندازی عملیات غذایی ونزوئلا را زیر سوال برده‌اند.

وال استریت ژورنال نوشته که این سرمایه‌گذاری جدید جلساتی را در ماه گذشته بین ریکاردو مندز وزیر برنامه‌ریزی ونزوئلا و سلطانی سفیر ایران در كاراكاس نشان می‌دهد که حکایت از «یک همکاری استراتژیک» در علوم، هیدروكربن‌ها، حمل و نقل، صنعت و مواد غذایی است.

مقام‌های آمریكا می‌گویند كه نگران توانایی‌های تجاری جدید برای ارائه راه‌های تازه‌ای به منظور جلوگیری از تحریم‌ها و پولشویی هستند. همچنین این همکاری می‌تواند بیانگر تهدید امنیتی احتمالی باشد برای اینکه تهران تخصص و فناوری نظامی خود را صادر کند.

بیشتر شرکت‌های ایرانی که با ونزوئلا مراوده داشتند از شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران بودند. کشتی‌باری گلشن که مواد غذایی اتکا را منتقل کرد، شرکت هواپیمایی ماهان‌ایر که در حمل و نقل پرسنل، پول و اسلحه به سوریه نقش داشته و نیز تجهیزاتی برای نوسازی یک پالایشگاه ونزوئلا را در ازای طلا حمل کرد و قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران که مهندسانی را برای این تعمیرات در اختیار دارد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More