شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سپاه پاسداران برای دومین روز پیاپی ارتفاعات اقلیم کردستان عراق را گلوله‌باران کرد

 

به گفته حزب دمکرات کردستان ایران و همچنین پایگاه خبری هه‌نگاو، سپاه پاسداران برای دومین روز پیاپی اقدام به شلیک توپخانه به سوی ارتفاعات اقلیم کردستان عراق کرده است؛ همزمان سپاه پاسداران حمله یک روز پیشتر به مواضع احزاب کرد را تایید کرد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز جمعه ۱۹ شهریور خبر داد که توپخانه‌های سپاه پاسداران، مستقر در شهرهای اشنویه و پیرانشهر، از ساعت ۱۱ صبح جمعه و برای دومین روز متوالی اقدام به گلوله‌باران سنگین ارتفاعات مرزی اقلیم کردستان عراق کرده‌اند.

به گفته این پایگاه خبری، از جمله مناطق زیر آتش گلوله‌ها کوهستان هلگورد و بربزین بودند.

همچنین بنابر همین گزارش، سپاه پاسداران شمار زیادی از نیروهای زمینی خود را در نوار مرزی اشنویه و پیرانشهر مستقر کرده و خطوط تلفن و اینترنت نیز در این مناطق دچار اختلال شده‌ است.

حزب دمکرات کردستان ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای توپ‌باران روز جمعه را تایید کرده است.

یک روز پیشتر نیز رسانه‌های محلی گزارش داده بودند جنگنده های ایران مقر احزاب کرد در ارتفاعات آلانه، بربزین، هلگورد و حاجی عمران در استان اربیل را بمباران کرد و توپخانه‌های سپاه پاسداران نیز این مناطق را زیر آتش گرفتند. 

 

 

بنابر گزارش‌ها، حملات روز پنجشنبه تلفات جانی نداشت اما به گفته حزب کومله کردستان، به مزارع و باغ‌های منطقه خساراتی وارد شده است.

در همین حال نیروی زمینی سپاه پاسداران اعلام کرد که با استفاده از «پهپادهای انتحاری و رزمی» و همچنین توپخانه به مقر احزاب مسلح کرد حمله کرده است.

سه روز پیش از این حملات محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، با اشاره به حضور احزاب مسلح کرد در اقلیم کردستان عراق گفته بود که «ادامه این وضعیت برای ما قابل تحمل نیست» و «پاسخ لازم» را به این گروه‌ها خواهیم داد.

روز چهارشنبه چند تشکل سیاسی از جمله کنگره ملیت‌های ایران فدرال، شورای دمکراسی‌خواهان ایران و همبستگی برای آزادی و برابری در ایران با صدور بیانیەای تهدیدات فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران را محکوم کردند. 

تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک در عراق، نیز اعلام کرده بود که این کشور اجازه نخواهد داد که هیچ‌کس امنیتش را تهدید کند.

حزب دمکرات کردستان ایران (حدکا)، حزب دمکرات کردستان (حدک)، کومله کردستان ایران و کومله زحمتکشان کردستان احزابی‌اند که از سال ۲۰۱۶ بخشی از نیروهای خود را در ارتفاعات مرزی بین اقلیم کردستان عراق و پیرانشهر و اشنویه مستقر کرده‌اند.

نیروهای جمهوری اسلامی در سالیان اخیر باران مواضع احزاب کرد در اقلیم کردستان عراق را توپ‌باران کرده‌اند. از جمله حزب دمکرات کردستان ایران به رهبری مصطفی هجری مهرماه ۹۷ از حمله پهپادی به نیروهای این حزب در «کوهستان کودو» خبر داد و شهریور همان سال نیز در حملات موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دمکرات کردستان به رهبری مصطفی مولودی ۱۴ نفر کشته و دستکم ۴۰ نفر مجروح شدند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More