شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رد پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت ملی با ریاست دوره‌ای

 

بنی گانتز، رهبر حزب آبی و سفید، پیشنهاد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را برای  تشکیل دولت وحدت ملی در پی ناکامی او در کسب آرای کافی برای تشکیل دولت را رد کرد.

موشه یعلون، از رهبران ارشد حزب آبی و سفید، روز پنج‌شنبه ۲۸ شهریورماه در حضور گانتز به خبرنگاران گفت: «ما وارد ائتلافی که رهبر آن نتانیاهو باشد نمی‌شویم.»

نتانیاهو ضمن ابراز یاس از پاسخ منفی رقیب انتخاباتی‌اش، گفت همچنان آماده گفت‌وگوست.

نخست‌وزیر اسرائیل در توییتی نوشت: «من از اینکه بنی گانتز درخواست ملاقات من را همچنان رد می‌کند، شگفت‌زده و ناامید شدم. گانتز! پیشنهاد من برای ملاقاتمان همچنان پابرجاست. این خواسته مردم از ماست.»

نتانیاهو پیش‌تر به گانتز پیشنهاد کرده بود با هم دولت وحدت ملی با ریاست دوره‌ای تشکیل دهند.

او در مراسم بزرگداشت شیمون پرز، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، سخنرانی  می‌کرد گفت پرز، سیاستمدار چپگرا، بین سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸ با اسحاق شامیر،محافظه‌کار دولت ائتلافی تشکیل داده بود و ریاست آن را به صورت چرخشی بر عهده داشتند. 

نتانیاهو گفت: «زمانی که  هیچ پیروزی مشخصی در انتخابات کنست مشاهده نشد، شیمون به سمت وحدت ملی رفت. او و اسحاق شامیر توافق کردند با همکاری هم اسرائیل را به ساحل امن هدایت کنند.» 

این سخنان نتانیاهو پس از آن مطرح شد که به علت ناکامی در کسب تعداد کافی از کرسی‌های پارلمان برای تشکیل دولت از گانتز دعوت کرده بود به سمت تشکیل «دولت فراگیر وحدت ملی» پیش بروند.  

نتانیاهو در سخنرانی خود که گانتز نیز در آنجا حضور داشت، ادامه داد: «در این انتخابات هم هیچ برنده‌ای مشخص نیست. و من از تو بنی می‌خواهم که بیایی با هم کار کنیم و دوباره دولت اسرائیل را به ساحل امن بیاوریم.»

جدیدترین نتایج حاصل از شمارش رای در انتخابات اسرائیل نشان می‌دهد نتانیاهو موفق به کسب ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل دولت ائتلافی با راستگرایان نشده است. 

به نوشت روزنامه هاآرتص، رقابت تنگاتنگی بین حزب لیکود به رهبری نتانیاهو و حزب رقیب یعنی اتحاد «آبی و سفید» به رهبری گانتز، در جریان است. 

به نوشته این روزنامه، لیکود و همپیماناتش تاکنون ۵۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را از آن خود کرده است و حزب «آبی و سفید» موفق به کسب ۵۷ کرسی شده است. حداقل کرسی لازم برای احراز شرایط نخست‌وزیری ۶۱ کرسی است. 

یکی از مهر‌ه‌های کلیدی در این انتخابات،  آویگدور لیبرمن، وزیر سابق دفاع و رییس حزب ملی‌گرای «اسرائیل خانه ما»،  است که پیش‌بینی می‌شود ۸ کرسی را از آن خود کند.  

لیبرمن که خواستار تشکلی دولتی متشکل از همه احزاب بزرگ بوده، پس از انتخابات ماه آوریل از حمایت از نتانیاهو خودداری کرد و سبب شد این انتخابات دوباره برگزار گردد. 

تحلیلگران بر این باورند که حتی ناکامی نتانیاهو در این انتخابات تغییر چندانی در سیاست‌های اسرائیل خصوصا در زمینه گفت‌وگوهای صلح با فلسطینی‌ها که پنج سال پیش متوقف شد، رخ نخواهد داد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More