شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رهبر کلیسای مارونی لبنان از نفوذ نظامی ایران در این کشور انتقاد کرد

بشاره بطرس الراعی، رهبر کلیسای مارونی لبنان، در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌بی‌سی، از «نفوذ نظامی ایران در لبنان» برای تصمیم‌گیری در مورد جنگ در اسرائیل، سوریه، عراق و یمن انتقاد کرد.

راعی گفت قصد داشت مساله تسلیحات حزب‌الله را با حسن نصرالله، رهبر این گروه، مطرح کند اما متوجه شد که مشکل بسیار بزرگ‌تر و گسترده‌تر از مرزهای لبنان است.

راعی که در ماه‌های اخیر بارها از این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران انتقاده کرده است، از رهبران لبنان خواست راهبردی دفاعی اتخاذ کنند تا تسلیحات حزب‌الله لبنان تحت نظارت دولت قرار گیرد.

او در ادامه خواستار برگزاری نشستی بین‌المللی شد تا مساله تسلیحات حزب‌الله بررسی شود. راعی گفت: «حزب‌الله نباید آزاد باشد هر زمان و هر جا که خواست دست به سلاح ببرد. حزب‌الله نباید بی‌توجه به دولت، رییس‌جمهوری و پارلمان، درباره جنگ در اسرائیل، سوریه، عراق و یمن تصمیم بگیرد.»

رهبر کلیسای مارونی لبنان حزب‌الله را «نیروی نظامی ایران در لبنان برای مبارزه با اسرائیل» خواند و خطاب به حزب‌الله گفت: «اگر می‌خواهید با اسرائیل بجنگید، چرا از خاک لبنان استفاده می‌کنید؟»

راعی با اشاره به گفت‌و‌گوهای اخیر میان تهران و واشینگتن درباره توافق هسته‌ای جدید، گفت از آمریکا خواسته است «لبنان را کارت مذاکره ایران و آمریکا نکند».

راعی تاکید کرد: «پیش‌تر هم گفته‌ام، مساله تسلیحات باید با ایران حل شود زیرا ایران منبع تامین آن است.»

او در پایان گفت حل مساله تسلیحات حزب‌الله از طریق شورای امنیت سازمان ملل و برگزاری نشستی بین‌المللی ممکن می‌شود و افزود «اگر واقعا خواهان صلح و ثبات در خاورمیانه‌ایم، لبنان نقطه ورود است. به همین دلیل است که باید به مساله لبنان رسیدگی شود».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More