شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روزنامه دیلی اکسپرس: ایران و پاکستان محور جدید منطقه‌ای تشکیل می‌دهند

 

وبسایت روزنامه دیلی اکسپرس چاپ لندن روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه در گزارشی می‌نویسد کشورهای ایران و پاکستان با توجه به تغییرات ژئوپولیتیکی منطقه خاورمیانه و جهان اسلام، قرار است یک «اتحاد استراتژیک» جدید میان خود تشکیل دهند.

دیلی اکسپرس به نقل از کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و وزیر خارجه پیشین ایران می‌گوید دو کشور بر مبنای روابط نزدیک مذهبی و فرهنگی میان خود می‌بایستی سیاست خارجی خود را نیز هماهنگ و به گسترش این روابط بپردازند.

کمال خرازی گفته است که گفتگو برای توافق‌های جدید تجاری میان دو کشور در حال انجام است و «در صورت موفقیت آنها باید انتظار تغییراتی بسیار بزرگ در منطقه داشته باشیم».

به گفته دیلی اکسپرس، هر دو کشور ایران و پاکستان در حال حاضر درگیر مناقشات جدّی و خونین در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام هستند.

درحالی که ایران در رقابت منطقه‌ای خود با عربستان سعودی در جنگ‌های داخلی سوریه و یمن نقش دارد، پاکستان نیز در اختلافات مرزی خود با هند درگیر است.

به گفته دیلی اکسپرس، درحالی که ظاهراً میان پاکستان و هند یک آتش‌بس برقرار است، منطقه مرزی میان دو کشور هر روز مورد اصابت بمباران‌های طرفین قرار می‌گیرد.

دیلی اکسپرس می‌افزاید که در صورت هرگونه اتحاد میان تهران و اسلام‌آباد در مورد مناقشات منطقه‌ای، نیروهای نظامی آنها می‌توانند در منطقه آسیا اِعمال قدرت و نفوذ کنند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More