شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روز جهانی آزادی رسانه‌ها؛ ایران دارای رتبه ۱۶۴ در جهان

 

هر ساله روزنامه‌نگاران جهان و  نهاد «گزارشگران بدون مرز» روز سوم ماه می (۱۳ اردیبهشت‌) را به عنوان «روز جهانی آزادی رسانه» پاس می‌دارند.

نهاد «گزارشگران بدون مرز» در گزارش سالانه جدید خود برای سال ۲۰۱۸ میلادی درباره رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در کشورهای جهان، ایران را در رتبه ۱۶۴ از میان ۱۸۰ کشور قرار داد.

در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ میلادی این نهاد غیردولتی، کشور نروژ در صدر جدول جهانی به لحاظ میزان استقلال و آزادی رسانه‌ها قرار گرفت. کشورهای سوئد، هلند، فنلاند و سویس به ترتیب مقام دوم تا پنجم آزادی رسانه‌‌ها در جهان را از آن خود کردند.

طبق گزارش سالانه «گزارشگران بدون مرز»، کشورهای کره شمالی، اریتره، ترکمنستان و سوریه رتبه‌های آخر را به خود اختصاص داده و در  بدترین وضعیت از نظر آزادی رسانه‌ها قرار دارند.

 

 

برخی دیگر از کشورهای حوزه خاورمیانه بار دیگر در قعر فهرست آزادی مطبوعات قرار گرفته‌اند.

ترکیه با قرار گرفتن در رتبه ۱۵۷ جهان یکی از بدترین مکان‌ها در یک سال گذشته برای روزنامه‌نگاران بوده است. عراق در رتبه ۱۶۰ و عربستان سعودی نیز در جایگاهی پایین‌تر از ایران یعنی در رتبه ۱۶۹ قرار دارد.

اسرائیل رتبه ۸۷ جهان را در آزادی رسانه‌ها به خود اختصاص داده و افغانستان با قرار گرفتن در جایگاه ۱۱۸ جهانی دارای وضعیت بسیار بهتری نسبت به ایران است.

چالش‌هایی مانند دولت‌های سرکوب‌گر، بحران‌های منطقه‌ای، درگیری‌های مسلحانه و تروریسم، فعالیت آزاد رسانه‌ها را در این منطقه از جهان با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

 

گفتگو با سلطان فیضی درباره نشست های کابل پیرامون وضعیت خبرنگاران
گزارشی درباره روز جهانی آزادی مطبوعات
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More