شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

زمین‌لرزه‌ی ۵.۴ ریشتری در کره‌جنوبی

 

رسانه‌های کره‌جنوبی از وقوع زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۵.۴ ریشتر در نزدیکی ساحل جنوب شرقی آن کشور خبر دادند.

این زمین‌لرزه حدود ساعت ۲ و نیم بعدازظهر چهارشنبه ۲۴ آبان (به‌وقت محلی) رخ داده است.

سازمان مطالعات زمین‌شناسی آمریکا، مرکز این زلزله را در ۹.۳ کیلومتری شمال  بندر پوهانگ (Pohang)، واقع‌در جنوب شرقی کره‌جنوبی اعلام کرده، اما اداره‌ی هواشناسی دولتی کره‌جنوبی گفته است که مرکز آن در شهر پوهانگ بوده است.

ساکنان شهر سئول، پایتخت کره‌جنوبی که بیش‌از ۳۰۰ کیلومتر با مرکز زمین‌لرزه فاصله دارد نیز آن را احساس کرده و از لرزش ساختمان‌هایشان خبر داده‌اند.  

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این زمین‌لرزه که در مناطق دیگر کره‌جنوبی مانند بوسان و سئول نیز احساس شده، تنها موجب فروریختن چند دیوار و شکستن بعضی پنجره‌ها در نقاط نزدیک‌تر به مرکز آن شده و هیچ کشته یا زخمی یا خسارت عمده‌ای برجای نگذاشته است.

رسانه‌های کره‌جنوبی، تصاویری منتشر کرده‌اند، از شیشه‌های شکسته‌ی ساختمان‌ها، دیواری که برروی ماشین‌های پارک‌شده فرو ریخته و دانش‌آموزان مدارس ابتدایی که در زمین بازی، به‌دنبال پناهگاه می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درپی این زمین‌لرزه، بیش‌از ۵۰ نفر زخمی شدند و بیش‌از ۱۵۰۰ نفر در پناهگاه‌های موقت اسکان داده شده‌اند.

براساس اعلام مقامات اداره‌ی هواشناسی کره‌جنوبی، این زمین‌لرزه در کره‌جنوبی، قوی‌ترین زلزله از زمان زمین‌لرزه‌ی ۵.۸ ریشتری سپتامبر ۲۰۱۶ در نزدیکی شهر باستانی گیانگ‌جو (Gyeongju) بوده است.

کره‌جنوبی، برخلاف کشور همسایه‌اش، ژاپن، چندان زلزله‌خیز نیست و به همین علت، بعضی رسانه‌ها، احتمال ارتباط این زمین‌لرزه را با انجام یک آزمایش هسته‌ای جدیدی ازسوی کره‌شمالی مطرح کرده‌اند.

اول مهرماه نیز، زمین‌لرزه‌ی ۳.۵ ریشتری را که کره‌شمالی را لرزانده بود، ابتدا به "انفجاری مشکوک" مرتبط دانسته بودند، اما بعد، اعلام شد که آن زمین‌لرزه، طبیعی بوده است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More