شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ساندی تلگراف: سپاه در سرکوب فعالان محیط زیست ایران نقش دارد

 

 

روزنامه ساندی تلگراف لندن در گزارشی که روز یک‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه منتشر شد نوشته است که سپاه پاسداران ایران به علت سیاسی و امنیتی بودن موضوع حفاظت از محیط زیست، در سرکوب فعالان آن نقش دارد.

به گفته تلگراف، کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه ۶۳ ساله ایرانی که بیشتر عمر خود را در میان کوه‌ها و طبیعت کشورش برای حفاظت از محیط زیست گذرانده بود، آخرین لحظات عمر خود در اسارت سلولی تنگ در زندان اوین به‌سر برد، جایی که مقامات ایران می‌گویند او درحالی که به اتهام جاسوسی بازجویی می‌شده خودکشی کرده است.

سیدامامی یکی از حداقل هشت فعال محیط زیستی ایران بود که در هفته‌های اخیر و همزمان با اوج‌گیری خشم و نارضایتی مردم کشور در مورد وضعیت اسفبار محیط زیست ایران دستگیر شده بود؛ وضعیتی که در اثر فعالیت‌های اقتصادی و امپراتوری مالی سپاه پاسداران بر طبیعت و محیط زیست ایران غالب شده است.

تلگراف گزارش می‌کند، وضعیت غیرقابل تحمل محیط زیستی ایران یکی از پیش‌زمینه‌های اصلی و مهم اعتراضات گسترده ضددولتی در ماه‌های اخیر بوده است، به‌طوری که به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از ۲۶ هزار ایرانی در سال در اثر آلودگی محیط زیست می‌میرند.

دکتر نامدار بقایی یزدی، استاد علوم محیط زیست در دانشگاه وست‌مینستر لندن به تلگراف گفت: «موضوع محیط زیست در ایران اکنون از مرزهای علمی و تکنیکی بیرون رفته و به یک امر سیاسی و امنیتی در سال‌های اخیر تبدیل شده است. شدّت حساسیت این مسأله به‌حدی رسیده است که فعالان حفاظت از محیط زیست در کشور، به‌ویژه آن‌هایی که منتقد دستگاه حکومتی هستند، با مطرح کردن نظراتشان در مورد ریشه‌های این نابسامانی‌ها، جان خود را به‌خطر می‌اندازند».

تلگراف می‌افزاید، کاووس سیدامامی که در روز ۲۴ ژانویه دستگیر شده بود مشخصاً به مدت دو هفته توسط سپاه پاسداران در تحت بازجویی بوده است.

مأموران سپاه یک فیلم ویدیویی از تلویزیون مداربسته در زندان را نشان خانواده او داده‌اند و گفته‌اند او در زندان خودکشی کرده است. اما رامین سیدامامی فرزند او می‌گوید پدرش در این فیلم به‌شدت افسرده و مضطرب بوده و این فیلم اصولاً خودکشی پدرش را ثابت نمی‌کند.

به گفته دکتر بقایی- یزدی، فعالیت‌های بی‌رویه سپاه در سدّسازی‌های اشتباه، به نابودی جبران‌ناپذیر منابع آب کشور و خشکسالی در ایران انجامیده که پیامدهای آن برای مردم این کشور فاجعه‌بار بوده است.

هولی داگرس ناشر خبرنامه «ایرنیست» به تلگراف گفت: «شما وقتی به نقشه حضور مردم کشور در تظاهرات‌ ضددولتی اخیر نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید بیشترین اعتراضات در شهرهایی بوده است که دچار این فجایع محیط زیستی شده‌اند».

به گفته تلگراف، دولت حسن روحانی برای یافتن حقیقت در مورد مرگ کاووس سیدامامی و جبران صدمات عمیق بر محیط زیست ایران، ناچار خواهد بود با قدرت سپاه پاسداران در کشور دربیفتد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More