شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سایه رمضان بر تکرار انتخابات شهرداری استانبول

اکرم امام‌اوغلو، برنده انتخابات اخیر شهرداری‌ استانبول از جناح اپوزیسیون ترکیه، در آستانه ماه رمضان، سر سفره غذا بود که شورای عالی انتخابات ترکیه، آرای مردم این شهر را باطل کرد و دستور داد تا انتخابات در ۲۳ ژوئن، تکرار شود.

او بلافاصله ویدیویی در توییتر منتشر کرد و در آن خطاب به طرفدارانش گفت: «نگران نباشید، یک روز خوب می‌آید.» جمله‌ای که ابتدا در رسانه‌های اجتماعی ترکی به هشتگ تبدیل شد و حالا شعار اصلی انتخاباتی اوست.

امام‌اوغلو از خانواده‌ای مذهبی است و می‌تواند قرآن بخواند، اما از حزب با اکثریت لائیک جمهوری‌خواه خلق، شگفتی‌ساز انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای شهر ترکیه شد.

او در کنار نامزد همین حزب در آنکارا، دو کرسی اصلی انتخابات را به‌دست آورده بودند.

در آنکارا انتخابات باطل نشد. ولی حزب عدالت و توسعه به‌رهبری رجب‌طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، خواستار بازشماری و سپس ابطال انتخابات استانبول شد.

بن‌علی ییلدیریم، نامزد حزب عدالت و توسعه برای شهرداری استانبول، بیشتر در سایه این حزب، شعار «بازگشت به عصر عثمانی» و «ترکیه بزرگ» را مطرح کرده است.

امام اوغلو نیز کمپین انتخاباتی‌اش را این هفته برای تکرار انتخابات استانبول، با این گفته شروع کرد: «مرزی بر دروغ‌ها و بهانه‌های آنها نیست.»

او گفت که در ۲۳ ژوئن «به تمامی مردمان ترکیه نشان خواهیم داد که هیچ‌ راهی به‌جز دموکراسی و به‌جز صندوق‌های رای وجود ندارد».

در این میانه، ماه رمضان و افطاری‌های گاه مجلل سیاستمدارانی ازجمله شخص اردوغان، با کارزارهای انتخابات مجدد شهرداری‌ استانبول، همراه شده است.

برخی این تصویرها را یادآور ربع قرن پیش می‌بینند: وقتی رجب‌طیب اردوغان شهردار استانبول شد و راه را برای رهبری اسلام‌گرایان باز کرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More