شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سفر هیات مشترک آمریکا و اسرائیل به بحرین برای برگزاری مراسم رسمی عادی‌سازی روابط

 

یک هیات اسرائیلی به همراه نمایندگان آمریکا برای برگزاری مراسم رسمی توافق عادی‌سازی روابط و امضای قراردادهای توسعه همکاری به منامه، پایتخت بحرین، سفر می‌کنند.

آوی برکوویتز،‌ نماینده آمریکا در خاورمیانه، روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در مراسمی در فرودگاه تل‌آویو قبل از پرواز نمایندگان آمریکا و اسرائیل به منامه اعلام کرد قرار است اسرائیل با بحرین بیانیه‌ای مشترک برای «پیشبرد روابط در زمینه گردشگری،‌ بانکی و دیپلماسی» امضا کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول در این بازدید نوشت بیانیه مورد نظر روابط بین دو کشور را ارتقا می‌بخشد. 

در این سفر استیو منوچین،‌ وزیر خزانه‌داری آمریکا،‌ مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی و فرستاده اسرائیل را همراهی می‌کند. به گفته شبات، قرار است طی مذاکرات دو کشور در این سفر حوزه‌های مالی و حمل و نقل هوایی مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

بنا بر اعلام اسرائیل، این کشور می‌تواند در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، امنیت غذایی و فناوری‌های بانکی و مالی به بحرین کمک کند.

بحرین پس از امارات متحده عربی توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را با میانجیگری آمریکا در ماه سپتامبر امضا کرده بود.

این دو توافق در حالی امضا شد که با وجود استقبال از سوی برخی مقام‌های کشورهای منطقه، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفت.

یک گزارش اخیر وزارت اطلاعات اسرائیل به ظرفیت همکاری دفاعی با بحرین اشاره کرده و این کشور را هدف تهدید «طغیان سیاسی شیعه، به کارگردانی ایران و نمایندگان آن» توصیف کرد.

پرواز خطوط هوایی اسرائیل که حامل نمایندگان آمریکا و اسرائیل به منامه است، به نام «ال‌عای-۹۷۳» نام‌گذاری شده که عدد آن به کد تلفن بین‌المللی بحرین باز می‌گردد. 

این پرواز قرار است پیش از فرود در بحرین از آسمان عربستان سعودی نیز عبور کند.

هفته گذشته در جریان گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عربستان سعودی،‌ واشینگتن از ریاض هم خواسته بود امضای توافق صلح با اسرائیل را بررسی کند.

قرار است منوچین و سایر مقام‌های آمریکایی پس از بحرین، روز دوشنبه به امارات متحده عربی سفر کنند. مقام‌های آمریکا روز سه‌شنبه با نخستین هیات اماراتی به اسرائیل خواهند رفت.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More