شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سومین حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل در کمتر از پنج ماه

فرودگاه بین‌المللی اربیل در اقلیم کردستان عراق و محل استقرار نیروهای آمریکایی در بخش نظامی این فرودگاه سه‌شنبه شب برای سومین بار طی چهار ماه گذشته مورد حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایران اینترنشنال، همزمان با این حمله صدای آژیر خطر کنسولگری آمریکا در اربیل نیز بە صدا در آمده است.

برخی منابع گفتند که حمله سه‌شنبه شب به فرودگاه اربیل با پهپاد انجام شده است ولی سازمان ضد تروریسم اقلیم کردستان عراق ضمن تایید وقوع این حمله، تنها از حملە راکتی بە فرودگاە بین‌المللی اربیل گزارش داد.

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا، با تایید وقوع این حمله، گفت که ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه شامگاه سه‌شنبه به محل استقرار نیروهای آمریکایی در فرودگاه بین‌المللی اربیل حمله شده است.

این مقام ائتلاف بین‌المللی ضد داعش افزود که این حمله تلفات جانی نداشته و تنها خساراتی مالی درپی داشته است.

احمد هوشیار، مدیر فرودگاه بین‌المللی اربیل، نیز گفت که که حمله سه‌شنبه شب به فرودگاه اربیل هیچ تاثیری بر پروازهای مسافری نخواهد داشت و پروازها به روال عادی ادامه خواهند یافت.

حمله سه‌شنبه شب به فرودگاه اربیل پس از آن انجام شد که ابو آلاء الولائی، فرمانده کتائب سید‌الشهدا، از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران، تهدید کرد که با انجام عملیات گسترده‌ای علیه نیروهای آمریکایی انتقام چهار شبه‌نظامی کشته شده در حمله آمریکا به پایگاه‌های شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در مرز سوریه و عراق را خواهد گرفت.

این سومین حمله در نزدیک به چهار ماه گذشته به فرودگاه بین‌المللی اربیل است. حمله اول به فرودگاه اربیل شامگاه دوشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۹ انجام شد که در جریان آن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکا بلافاصله کشته شد و از میان پنج مجروح این حمله نیز یک نفر چند روز بعد جان‌باخت.

ساعاتی پس از این حمله اداره امنیت اقلیم کردستان از بازداشت یک عضو گروه شبه‌نظامی «کتائب سید الشهداء» در ارتباط با حمله ماه گذشته در اربیل خبر داده که اعتراف کرده راکت‌های به کار رفته در این حمله ساخت ایران بودند.

یکی از افرادی که اکنون بازداشت شده حیدر البیاتی نام دارد و در اعترافاتش گفته این حملات را گردان‌های کتائب سیدالشهدا، گروه شیعه شبه‌نظامی عراق که مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، انجام داده است. 

حمله دوم به فرودگاه اربیل نیز شامگاه چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه سال‌جاری انجام شد و وزارت کشور اقلیم کردستان عراق اعلام کرد در جریان این حمله یک پهپاد بخش نظامی فرودگاه اربیل را هدف قرار داد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در آن مستقر هستند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در مقابل حملات به فرودگاه اربیل و همچنین حملات مکرر به نیروهای آمریکایی و سفارت آمریکا در بغداد، تاکنون دوبار دستور حمله به تاسیسات شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در خاک سوریه و عراق را صادر کرده است.

کنت مکنزی، فرمانده سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، ماه گذشته گفت که ايران تلاش می کند تا با انجام حملاتی از طريق شبه‌نظاميان وابسته به خود، سیاست بیرون راندن نیروهای آمريکا از عراق را دنبال کند.

فرمانده سنتکام گفت در حالی که دیپلمات‌های ما مذاکرات دیپلماتیک را دنبال می‌کنند، این به نفع ایران نیست که با ماجراجوی‌های نظامی، فضا را آشفته کند چون هیچ گزینه‌ای از روی میز خارج نیست.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More