شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

چهارمین حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل در هفت ماه: هدف پهپادها مقر نیروهای آمریکایی بود

فرودگاه بین‌المللی اربیل در اقلیم کردستان عراق و محل استقرار نیروهای آمریکایی در بخش نظامی این فرودگاه شنبه شب برای چهارمین بار طی هفت ماه گذشته مورد حمله قرار گرفت.

مقام‌های فرودگاه اربیل گفتند حمله ساعات پایانی شنبه شب به فرودگاه بین‌المللی اربیل در کردستان عراق با دو پهپاد انفجاری انجام شده است.

سرویس امنیتی کردستان عراق از اصابت دست‌کم سه راکت به نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل خبر داد و شاهدان محلی گفتند که صدای شش انفجار از فرودگاه اربیل به گوش رسیده است.

مقام‌های فرودگاه  اربیل تاکید کردند که هدف حمله پهپادی که در ساعات پایانی شنبه بیستم شهریور ماه، ۱۱ سپتامبر، محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در بخش نظامی فرودگاه بین‌المللی اربیل بوده است.

 به گفته مقام‌های فرودگاه اربیل، سیستم پدافند مستقر در این فرودگاه یکی از پهپادها را سرنگون کرد و پهپاد دوم نیز پیش از رسیدن به محل استقرار این نیروها، سقوط کرد.

یکی دیگر از منابع ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا گفت که در حال بررسی این رخداد هستند ولی تاکنون واکنش رسمی از سوی ااین ئتلاف صورت نگرفته است.

سازمان ضد تروریسم اقلیم کردستان نیز وقوع  حمله به فرودگاه اربیل را تایید کرد و افزود که دو هواپیمای بدون سرنشین مسلح به مواد منفجر این حمله را انجام دادند ولی حمله تلفات یا آسیبی نداشته است.

وزیر حمل و نقل اقلیم کردستان عراق نیز با تاکید براینکه این حملات وحشیانه را محکوم می‌کنیم، گفت که در جریان این حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل آسیبی وارد نشده است و اکنون همه چیز در این فرودگاه روند عادی دارد.

این چهارمین حمله به فرودگاه بین‌المللی اربیل در هفت ماه گذشته است. حمله قبلی شانزدهم تیر ماه انجام شده بود که به گفته سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا تلفات جانی نداشت و تنها خساراتی مالی برجا گذاشت.

حمله اول به فرودگاه اربیل شامگاه دوشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۹ انجام شد که در جریان آن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکا بلافاصله کشته شد و از میان پنج مجروح این حمله نیز یک نفر چند روز بعد جان‌باخت.

ساعاتی پس از این حمله اداره امنیت اقلیم کردستان از بازداشت یک عضو گروه شبه‌نظامی «کتائب سید الشهداء» خبر داد که اعتراف کرده راکت‌های به کار رفته در این حمله ساخت ایران بودند.

فرد بازداشت شده حیدر البیاتی نام دارد و در اعترافاتش گفته بود که این حملات را گردان‌های کتائب سیدالشهدا، گروه شیعه شبه‌نظامی عراق مورد حمایت جمهوری اسلامی، انجام داده است. 

حمله دوم به فرودگاه اربیل نیز شامگاه چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه سال‌جاری انجام شد و وزارت کشور اقلیم کردستان عراق اعلام کرد طی آن یک پهپاد، بخش نظامی فرودگاه اربیل محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا را هدف قرار داد.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در مقابل حملات به فرودگاه اربیل و همچنین حملات مکرر به نیروهای آمریکایی و سفارت آمریکا در بغداد، تاکنون دوبار دستور حمله به تاسیسات شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در خاک سوریه و عراق را صادر کرد  که آخرین مورد آن هفتم تیر ماه سال‌جاری بود.

پیشتر در واشینگتن پست به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد جو بایدن در فرمان حمله به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه آستانه تحمل آمریکا را پایین‌تر آورده، به طوری‌که حتی اگر حمله‌های شبه‌نظامیان به مواضع آمریکا کشته و زخمی هم نداشته باشد،پاسخ آمریکا «کوبنده» خواهد بود.

با این حال در دو ماه گذشته نیز دو بار دیگر، در شه‌شنبه ۱۶ تیر ماه و شنبه ۲۰ شهریور ماه فرودگاه اربیل و نیروهای آمریکایی مستقر در آن هدف حمله پهپادی قرار گرفته‌اند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More