شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شمار قربانیان آتش‌سوزی در بیمارستان ابن‌خطیب بغداد به ۸۲ نفر رسید

 

وزارت کشور عراق از افزایش قربانیان حادثه انفجار و آتش‌سوزی در بیمارستان «ابن خطیب» در بغداد خبر داد و اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان این حادثه به ۸۲ نفر رسید.

وزارت کشور عراق روز یکشنبه همچنین اعلام کرد ۱۱۰ نفر دیگر در این آتش‌سوزی زخمی شده‌اند.

این آتش‌سوزی هنگام نیمه‌شب روی داد و به گفته مقام‌های بیمارستان و آتش‌نشانی، علت آن انفجار کپسول‌های اکسیژنی بود که بدون رعایت شرایط ایمنی انبار شده بودند.

بخش عمده این بیمارستان به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته بود و آتش‌سوزی نیز در این بخش رخ داد.

سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق، روز یکشنبه به خبرگزاری دولتی این کشور گفت تحقیقاتی درباره این حادثه آغاز شده است.

معن ادامه داد مصطفی الکاظمی، نخست وزیر، دستور داده تا نتایج تحقیقات هرچه سریع‌تر اعلام شود و مقصران این حادثه مشخص شوند.

سخنگوی وزارت کشور عراق همچنین گفت بازرسی‌های حفاظت شهری (دفاع مدنی) برای تعیین نقاط ضعف در رویه‌های مربوط به ایمنی و سیستم‌های آتش‌نشانی بیمارستان ادامه دارد.

او احتمال عمدی یا خرابکارانه بودن این آتش‌سوزی را بسیار بعید دانست اما تاکید کرد: «نمی‌خواهیم نتایج تحقیقات را پیش‌بینی کنیم.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از حفاظت شهری عراق نوشت در اولین ساعات یکشنبه در حالی که ده‌ها نفر از در کنار «۳۰ بیمار بخش مراقبت‌های ویژه» بیمارستان ابن خطیب حضور داشتند، آتش به طبقات این بیمارستان سرایت کرد.

بر اساس گزارش حفاظت شهری، «بیمارستان سیستم محافظت در برابر آتش‌سوزی نداشت و سقف‌های کاذب موجب گسترش آتش به مواد شدیدا آتش‌زا شدند.» 

این گزارش اضافه کرد که «بسیاری از قربانیان جان باختند، زیرا آنها جابه‌جا شدند و دسترسی به تنفس مصنوعی نداشتند. دیگر قربانیان در آتش سوختند.»

نخست وزیر عراق در پی این حادثه سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد. او همچنین یک جلسه اضطراری هیات وزیران را در این زمینه تشکیل داد.

رییس مجلس عراق نیز خواستار برگزاری نشستی در این باره در روز دوشنبه شده است.

آتش‌سوزی در بیمارستان ابن خطیب موجی از خشم در میان شهروندان عراقی به وجود آورده که سال‌هاست مقام‌های این کشور را به فساد و ناکارآمدی متهم می‌کنند.

همچنین کمیسیون حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای از نخست وزیر خواست دستور وزیر بهداشت و دیگر مقام‌های مسئول در آتش‌سوزی بیمارستان ابن الخطیب بغداد را صادر کند.

دفتر ماموریت سازمان ملل در عراق نیز نسبت به این حادثه ابراز تاسف کرده است.

بر اساس آمارهای رسمی، تعداد مبتلایان به کرونا در عراق روز چهارشنبه از مرز یک میلیون نفر گذشته و تاکنون بیش از ۱۵ هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More