شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عبادی: عراق هنوز به حمایت هوایی ائتلاف بین‌المللی نیاز دارد

 

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، روز سه‌شنبه هفدهم بهمن‌ماه، در نشست خبری خود، اعلام کرد که کشورش، هنوز به حمایت هوایی جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، نیاز دارد.

به گزارش سومریه‌نیوز، اظهارات عبادی درباره‌ی نیاز عراق به نیروهای ائتلاف بین‌المللی در حالی بیان می‌شود که دو گروه شبه‌نظامی «بدر» و «گردان‌های حزب‌الله»، خواستار خروج نیروهای خارجی از عراق شده‌اند.

آقای عبادی در عین حال، گفته است که دولتش طرحی برای کاهش نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق در دست دارد.

عبادی در بخش دیگری از سخنانش، گفت که هیچ‌گونه فشاری بر روی آوارگان به‌منظور مجبور کردن آن‌ها برای بازگشت به منازلشان در مناطق آزادشده از دست گروه داعش، وجود ندارد.

وزارت دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ائتلاف ضد داعش، دیگر نیازی به باقی‌ماندن یگان‌های توپخانه‌اش در عراق ندارد. پنتاگون در عین‌حال، گفته است که طی هماهنگی با دولت عراق و بر اساس تحولات میدانی، به حضور خود در آن کشور، ادامه خواهد داد.

در همین حال، سازمان «بدر» که از گروه‌های نزدیک به ایران شمرده می‌شود، اعلام کرده است که هر گونه حضور نیروهای آمریکایی در عراق، موجب «ناآرامی» خواهد شد.  

به گزارش خبرگزاری رویترز، کریم النوری، سخنگوی سازمان بدر گفت: «هماهنگی میان دو دولت آمریکا و عراق، باید برای خروج کامل نیروهای خارجی باشد و نه باقی‌ماندن آن‌ها؛ چرا که ادامه‌ی حضور این نیروها، عاملی برای اختلافات داخلی و جذب تروریسم به کشور خواهد بود».

از سوی دیگر، گروه شبه‌نظامی «گردان‌های حزب‌الله» نیز، که یکی از گروه‌های تندروی نزدیک به ایران به‌شمار می‌رود، بار دیگر به مقابله با نیروهای آمریکایی، تهدید کرد. جعفر الحسینی، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله، در گفت‌وگو با تلویزیون المیادین، گفت: «ما در تهدید خود برای اخراج نیروهای آمریکایی با نیروی اسلحه، جدی هستیم؛ آن‌ها فقط این زبان را می‌فهمند».

یک سخنگوی دولت عراق نیز، روز گذشته گفته است که نیروهای آمریکایی مستقر در آن کشور، به‌دنبال پیروزی علیه داعش، روند کاهش تعداد خود را در عراق، آغاز کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More