شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن کشته شد

 

به گزارش تلویزون رسمی نیرو های مسلح حوثی، علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین و متحد سابق جنبش نظامی حوثی های یمن (انصار الله)، در پی حمله به محل اقامتش در شهر صنعا، پایتخت یمن و درحین فرار به همراه ياسرالعواضي وعارف زکا در جاده ذمار به بيضا کشته شده است.

خبرگزاری رویترز نیز، به نقل از تلویزیون المسیره، نوشت: " وزارت کشور یمن پایان بحران توسط  شبه نظامیانِ خائن، را با کشته شدن رهبر این خائنین به همراه تعدادی از هواداران جنایتکارش، اعلام کرد."

روابط علی عبدالله صالح و حوثی‌ها ظرف سه روز گذشته، در پی حمله عناصر انصارالله به مراکز و منازل رهبران حزب کنگره ملی یمن وابسته به رئيس جمهور پیشین یمن، به تنش کشیده شده بود. صالح در پی حملات انصارالله، در بیانیه‌ای از هوادارنش خواست از دستورات حوثی‌ها سرپیچی کنند. 

یاسر الیمانی یکی از رهبران حزب کنگره ملی یمن، گفته که ظرف روزهای آینده، نام رهبر نبرد علیه حوثی‌ها را اعلام خواهند کرد. 

یاسر العواضی، نایب رئيس حزب کنگره ملی یمن که به همراه صالح بود، در این حادثه کشته شده است. تصاویر جسد العواضی از سوی رسانه‌های نزدیک به حزب کنگره منتشر شد.

برخی تحلیگران پیش‌بینی می‌کنند که حزب ‌کنگره ملی یمن، پس از مرگ صالح، به دولت قانونی یمن به رهبری عبدربه منصور هادی که از حمایت عربستان سعودی برخودار است، نزدیک خواهد شد.

هم‌زمان گزارش شده عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور در تبعید  یمن به نیروهای ارتش دستور داده وارد صنعا شوند. همچنین گارد ریاست جمهوری در تعز از نیروهای خود خواست برای لغو محاصره صنعا و رویارویی با حوثی‌ها وارد عمل شوند.
در همین حال ائتلاف عربی از ساکنان و غیرنظامیان صنعا خواست تا حداقل ۵۰۰ متر از تجمعات و مقرهای حوثی‌ها فاصله بگیرند.

تلویزیون اسکای‌نیوز عربی نیز در گزارشی پیرامون حادثه کشته شدن رئیس جمهور پیشین یمن گزارش داده که خالد، فرزند علی عبدالله صالح، در این حادثه زخمی و توسط حوثی‌ها به اسارت درآمده است. 

اسکای‌نیوز به نقل از منابع خود گفته که صالح نخست، دستگیر و سپس به دستور عبدالملک حوثی، رهبر حوثی‌ها، اعدام شده است. 

در همین حال، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی گفته که عناصر گروه انصارالله وابسته به حوثی‌ها، منزل علی عبدالله صالح در صنعا، را منفجر کرده اند. 

از سوی دیگر، حزب کنگره ملی یمن، در بیانیه‌ای با تأیید خبر کشته شدن رئيس جمهور پیشین یمن، حوثی‌ها را به دستگیری صالح و سپس اعدام میدانی وی در نزدیکی صنعا متهم کرده است. 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More