شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مایک پمپئو: عربستان سعودی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بررسی کند

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا،‌ در دیدار با همتای سعودی خود ضمن درخواست از ریاض برای بررسی عادی‌سازی روابط با اسرائیل،‌ ایران را تهدیدی برای امنیت منطقه خواند.

پمپئو در جریان «گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و عربستان سعودی» که چهارشنبه ۲۳ مهرماه در واشینگتن با حضور وزیران خارجه دو کشور آغاز شد،‌ از ریاض خواست رهبران و مقام‌های فلسطین را برای بازگشت به مذاکره با اسرائیل تشویق کند.

او همچنین از عربستان سعودی خواست عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بررسی کند.

این مقام آمریکا ضمن اشاره به توافق صلح بحرین و امارات متحده عربی با اسرائیل گفت: «آنها روند در حال تغییر در منطقه را نمایش می‌دهند که براساس آن کشورها به شکل درستی نیاز به همکاری منطقه‌ای برای مقابله با نفوذ ایران و ایجاد رفاه را به رسمیت می‌شناسند.»

او در همین زمینه  اشاره کرد با فیصل بن فرحان درباره امنیت مشترک و تقویت همکاری‌های نظامی دو کشور گفت‌وگو کرده است. 

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس تاکید کرد ایران امنیت منطقه و عربستان سعودی را تهدید می‌کند. او افزود واشینگتن از یک برنامه قوی فروش سلاح به ریاض حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه عربستان سعودی با ابراز امیدواری نسبت به گسترش بیشتر روابط با واشینگتن گفت با همتای آمریکایی خود درباره ثبات در منطقه خاورمیانه و مبارزه با تروریسم مذاکره کرده است. 

بن فرحان در این کنفرانس برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه توصیف کرد. او تاکید کرد کشورش به مقابله با «تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» ادامه خواهد داد. 

به‌تازگی کابینه عربستان سعودی از جامعه بین‌الملل خواسته بود در برابر نقض توافق‌ها و معاهدات بین‌المللی از سوی ایران موضع «قاطعانه» بگیرد. این کشور اعلام کرد برجام نتوانسته است جلوی «بلندپروازی‌‌های هسته‌ای ایران» را بگیرد.

این در حالی است که در سوی دیگر حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ نیز با اشاره به انقضای تحریم‌های تسلیحاتی اعلام کرده از یک‌شنبه کشورش با هر کشور دیگری که بخواهد اسلحه خریدوفروش می‌کند.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More