شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مصوبه‌های کنگره آمریکا در ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات وتو شد

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، مصوبه‌های کنگره آمریکا در ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را وتو کرد.

رییس جمهوری آمریکا، دلیل تصمیم خود را حفظ منافع ایالات متحده و حفاظت از جان ۸۰ هزار آمریکایی‌هایی دانست که در عربستان سعودی زندگی می‌کنند و ممکن است تحت تاثیر حمله‌های موشکی حوثی‌های یمن به این کشور قرار گیرند.

پنجشنبه هفته گذشته، ۲۷ تیر ماه، تقریبا یک ماه پس از آن که مجلس سنای آمریکا، رای به ممنوعیت فروش اسلحه و تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی داد؛ مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز با تصویب سه لایحه، فروش تجهیزات نظامی به این دو کشور، به اضافه اردن، را ممنوع کرد. اکثریت در مجلس نمایندگان ایالات متحده، در دست حزب دموکرات قرار دارد.

رییس جمهوری آمریکا پیش از این نیز گفته بود در صورت تصویب این لوایح، از اختیار قانونی خود برای وتو مصوبه‌ها، به منظور جلوگیری از اجرای آن‌ها، استفاده خواهد کرد.

ارزش تقریبی این قراردادهای نظامی بیش از هشت میلیارد دلار برآورد شده است.

در اواخر فروردین‌ماه گذشته هم ترامپ، یک مصوبه دیگر سنای آمریکا، مبنی بر عدم حمایت از  ائتلاف نظامی به رهبری عربستان و امارات در جنگ یمن را وتو کرده بود.

 دموکرات‌ها و سایر مخالفان سیاست‌های ترامپ، با استناد به گزارش‌های منتشر شده از جنگ یمن، می‌گویند در جریان حملات نیروهای ائتلاف، به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده، شمار زیادی غیرنظامی کشته شده است و به کارگیری تجهیزات آمریکایی در این کارزار نظامی، از سوی نیرو‌های ائتلاف، به اعتبار ایالات متحده ضربه می‌زند.

مجلس سنا آمریکا برای این که بتواند جلوی وتو رییس جمهوری را بگیرد و آن را بی‌اثر کند؛ به رای مثبت ۶۷ سناتور نیاز دارد که با توجه به ترکیب مجلس سنا، که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان و نمایندگان هم‌حزبی رییس جمهوری است؛ این امر بعید به نظر می‌رسد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More