شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ناپدید شدن دانشگاهیان منتقد اسلام افراطی در بنگلادش

 

یک پروفسور دانشگاهی در بنگلادش که در سطح بین‌المللی به خاطر انتقاد و مخالفت‌هایش با اسلام افراطی شناخته شده، بطور مشکوکی ناپدید شده است.
خبرگزاری فرانسه امروز پنجشنبه ۱۸ آبان ماه در گزارشی از داکا پایتخت بنگلادش می‌نویسد: "پلیس بنگلادش می‌گوید پروفسور مبشر حسن، استاد علوم سیاسی در دانشگاه نورث- ساوت (NSU)، اکنون ناپدید شده است و آنها هیچ اطلاعی از چگونگی گم شدن او ندارند. این موضوع باعث نگرانی شدید در میان دانشگاهیان و روشنفکران بنگلادش شده است، زیرا در چند ماه گذشته چندین استاد دانشگاه و نویسندگان بنگلادش که در سخنرانی و آثار خود منتقد اسلام افراطی و سازمان‌های تندروی مذهبی بوده‌اند بطور مشکوکی ناپدید شده‌اند.
منظورحسین، عموی پروفسور مبشر حسن، به خبرگزاری فرانسه گفته: "ما شدیداً نگران هستیم. ما امیدواریم نیروهای انتظامی و قضایی او را پیدا کنند و به ما بازگردانند".
به گفته منظورحسین، برادرزاده او که پیش از این یک خبرنگار بوده، اخیراً شدیداً نگران ایمنی خود بوده است. به گفته او، مبشر حسن تنها همین هفته پیش در بیرون منزل خود یک تلویزیون مداربسته امنیتی کار گذاشته بود زیرا اخیراً یک فرد ناشناس به منزل او وارد شده بود.
مبشر حسن که یک پروفسور علوم اسلامی است، روز سه‌شنبه قبل از ناپدید شدن، تلفن موبایل خود را برای شرکت در یک کنفرانس خاموش کرده بوده و پس از ترک محل کنفرانس ناپدید شده است.
انوارحسین معاون فرمانده پلیس مرکزی شهر داکا به خبرگزاری فرانسه گفته است: "ما صادقانه در حال جستجو و یافتن پروفسور حسن هستیم".
گروه‌های مدافع آزادی‌های مدنی و حقوق بشر در بنگلادش می‌گویند پروفسور حسن نهمین فرد سرشناس دانشگاهی و روزنامه‌نگار در بنگلادش است که بطور مرموزی ناپدید شده‌است.
نورخان لیتون حقوقدان برجسته بنگلادشی در این مورد گفته: "آنها [ناپدیدشدگان] همه در مورد اسلام افراطی تحقیق و مخالف آن بوده‌اند".

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More