شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نتانیاهو ایران را به حمله به کشتی اسرائیلی متهم کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مسئولیت حمله به یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عمان را متوجه ایران دانست.

نتانیاهو در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه ۱۱ اسفند از رادیو دولتی کان در اسرائیل پخش شد گفت: «این عملا اقدامی از سوی ایران بود. این موضوع روشن است.»

کشتی «هلیوس ری» متعلق به شرکت اسرائیلی «ری» که حامل خودرو بود پس از تخلیه محموله‌اش، شامگاه پنج‌شنبه هفتم اسفند هنگامی که از بندر دمام عربستان سعودی عازم سنگاپور بود دچار انفجار شد.

به گفته مقام‌های آمریکایی، خدمه این کشتی آسیبی ندیدند اما چهار حفره در بدنه این کشتی ایجاد شد.

نتانیاهو در مصاحبه‌اش تاکید کرد: «ایران بزرگ‌ترین دشمن اسرائیل است و من مصمم هستم که آن را متوقف کنم. [نیروهای ایرانی] را در همه منطقه مورد حمله قرار می‌دهیم.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: «خیلی مهم است که ایران با یا بدون توافق، سلاح اتمی نداشته باشد. من این را به دوستم بایدن گفته‌ام.»

اندکی پس از انتشار این اظهارات، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود موضع بنیامین نتانیاهو درباره نقش ایران در حمله به این کشتی را رد کرد و‌ آن را فرافکنی خواند.

خطیب‌زاده هدف از موضع اسرائیل را «‌هراس‌افکنی» توصیف کرد.

مصاحبه نتانیاهو ضبط شده بود و کمی پیش از پخش آن، خبرگزاری دولتی سوریه از حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق خبر داد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، حمله هوایی اسرائیل مواضعی متعلق به گروه حزب‌الله لبنان، «حرکت نجبا» و همچنین نیروهای سپاه پاسداران را در حومه جنوبی دمشق هدف قرار داد.

منابع اسرائیلی نیز گفتند این حملات مواضع نیروهای تحت حمایت ایران را هدف قرار داده و پاسخ حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عمان است.

به گزارش آسوشیتدپرس، عامل انفجار در کشتی اسرائیلی هنوز مشخص نیست. این کشتی پیش از انفجار محموله‌ خودروهای خود را در چندین بندر خلیج فارس تخلیه کرده بود.

کشتی هلیوس ری پس از انفجار مجبور به تغییر جهت شد و روز یکشنبه برای تعمیرات در بندر دوبی پهلو گرفت.

به نوشته آسوشیتدپرس، جمهوری اسلامی که در هفته‌های اخیر تحرکات نظامی و فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای فشار بر آمریکا افزایش داده، واکنشی رسمی به انفجار در این کشتی نشان نداده است.

با این حال اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه با اشاره به این انفجار گفت امروز در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی هر اتفاقی بیفتد انگشت اتهام را متوجه ایران می‌کنند و باید در این خصوص بیش از گذشته حساسیت داشت.

روزنامه کیهان، نزدیک به دفتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز یکشنبه نوشت اسرائیل به دنبال تقویت حضور خود در خلیج فارس است «اما غافل از اینکه خلیج‌فارس منطقه تحت تسلط نیروهای مقاومت است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی به نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت این رژیم، نیروهای «مقاومت» می‌گویند.

کیهان به انفجار در کشتی اسرائیلی اشاره کرد و ادامه داد این کشتی «احتمالا در کمین یکی از شاخه‌های محور مقاومت گرفتار شده است.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More