شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نشریه نشنال اینترست: تاخت و تاز روس‌ها در خاورمیانه در میان خواب رهبران آمریکا

 

نشریه نشنال اینترست در شماره روزجمعه سوم آذر خود نوشت: درحالی که روس‌ها خاورمیانه را میدان تاخت و تاز خود کرده‌اند، رهبران آمریکا به خواب رفته‌اند.

در گزارش این نشریه آمریکایی آمده است: «روسیه بار دیگر به خاورمیانه بازگشته است. کرملین اکنون به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و دقیق در حال آفریدن چالش‌های ژئوپولیتیکی برای ایالات متحده و هم‌پیمانان آن می‌باشد. رفتار مسکو در این رابطه به دنبال یافتن آبرو و نفوذ است و در پناه آن تسلیحات و محصولات خود را در منطقه به‌فروش برساند. و این‌ها بیانگر نمایش یک قدرت کلاسیک می‌باشد.

درمرکزاین تلاش هم نفت قراردارد، اما برای روسیه نفت همه‌چیز نیست.

درحالی که قیمت نفت در بازار ،هر بشکه به 55 دلاررسیده است وعربستان سعودی تعیین‌کننده بازار نفت جهان در یکی از مراحل حساس تغییرات سیاسی از زمان تأسیس آن در دهه 1920 قرار دارد، همکاری‌های مسکو با ایران و عربستان برای محدود ساختن سقف تولید نفت در بازار، این کشور را اکنون مرکز توجهات خاورمیانه قرار داده است.

با این حال تلاش اصلی روسیه از این بازی اقتصادی فراتر از تعیین قیمت نفت است و یک هدف سیاسی- جغرافیایی را دنبال می‌کند.

درست همانند روزهای حکومت شوروی سوسیالیستی، مسکو به دنبال کنترل دولت‌ها، بازسازی پایگاه‌های نظامی، باز نگه داشتن کانال‌های دریایی و افزایش صادرات نظامی است. مجموعه این اهداف مسکو شرایط منطقه را به دوران قرن نوزدهم و رقابت‌های امپراتوری‌ها در آن و تهدیدات جدّی علیه منافع امروز و آینده آمریکا بازگردانده است.

روسیه از دوران باستان همواره خود را به‌عنوان یک امپراتوری می‌دیده است. پوتین و همراهان نزدیک او به همراه رهبران نظامی و مسئولان امنیتی و جاسوسی و تلویزیون روسیه و طبقه حاکم کشور خود را قربانیان شکست در مقابل آمریکا در جنگ سرد می‌بینند و همواره بر این سوءظن پافشاری می‌کنند که آمریکا قصد «نابودی مام میهن» آنها را دارد.

دولت اوباما زمینه‌ساز ایده‌ای بوده است که معتقد بود آمریکا باید از «جنگ‌های بوش» خود را کنار بکشد. واکنش‌های اوباما به دوری از بحران سوریه و رفتن به‌سوی توافق هسته‌ای با ایران و دوری از مقابله نظامی، برای او مهم‌تر از جلوگیری از بزرگترین فجایع انسانی از زمان جنگ دوم جهانی تا به امروز در خاورمیانه بوده است.

دولت ترامپ نیز در یک سال نخست حکومت خود هیچ نشانه‌ای از تغییر اساسی این سیاست‌ها بروز نداده است. واکنش آمریکای ترامپ به تحریکات و چالش‌های روسیه در خاورمیانه تنها بیانگر این واقعیت است که در این منطقه خلاء قدرت وجود دارد و درحالی که روسیه در آن تاخت و تاز می‌کند، رهبران آمریکا به‌خواب رفته‌اند».

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More