شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نیکی هیلی: تصمیمی برای مذاکره با ایران در حاشیه نشست سازمان ملل گرفته نشده

 

سفیر آمریکا در سازمان ملل می‌گوید تصمیمی برای ملاقات بین روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گرفته نشده و اگر حسن روحانی چنین درخواستی بدهد، این دونالد ترامپ است که باید تعیین کند می‌خواهد با او ملاقات کند یا خیر.

نیکی هیلی، روز پنجشنبه ۲۸ شهریور به خبرنگاران گفت آنچه مد نظر آمریکاست، صحبت در مورد حوزه وسیع‌تری از مشکلاتی است که جامعه بین‌الملل با ایران دارد. او افزود: «ایران همچنان مشکل‌آفرین است. به نظر می‌رسد در هر نقطه خطرناکی از دنیا رد پایی از ایران وجود دارد. بنابراین صحبت از نیروهای نیابتی ایران و دیگر فعالیت‌های آن که ثبات خاورمیانه را بر هم می‌زند قطعا یکی از موضوعات (این نشست ) خواهد بود.»

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل روز سوم مهر ماه با سخنرانی دونالد ترامپ آغاز خواهد شد. گفته می‌شود که ترامپ در سخنرانی خود بر ایران، منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی و همچنین مسئله استفاده از سلاح شیمیایی در حملات سوریه و ماجرای دو حمله در انگلیس تمرکز کند.

دولت ترامپ سیاست تندی در برابر ایران اتخاذ کرده است و حکومت ایران را بزرگترین حامی تروریسم و همچنین تهدیدی برای صلح و امنیت تمامی دنیا می‌داند. در جلسه ماهانه بررسی مسئله فلسطین و اسرائیل که روز پنجشنبه در شورای امنیت سازمان ملل برگزار شد، نیکی هیلی گفت اگر کشوری در خاورمیانه است که امنیت و ثبات منطقه را به هم می‌زند، ایران است و تا نقش مخرب ایران برطرف نشود، منطقه روی آرامش نخواهد دید. او همچنین در بیانیه خود در شورای امنیت حضور ایران در عراق را نقض «بی‌شرمانه» حاکمیت و استقلال عراق دانسته و از جامعه بین‌الملل خواست با آمریکا در مخالفت با حضور ایران در عراق همراهی کند.

هیلی به طور ویژه در مورد قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشاره کرده و گفت، با وجود فرمان منع مسافرتی برای سلیمانی، او ماه‌ها است که در عراق زندگی می‌کند و سعی دارد که ترکیب دولت عراق را به نفع ایران تغییر دهد. هیلی همچنین گفت که دولت ترامپ ایران را مسئول حملات اخیر به محل سفارت و کنسولگری آمریکا در بغداد و بصره می‌داند، و تاکید کرد که ایران نمی‌تواند پشت استفاده از نیروهای نیابتی پنهان شود.

در جریان ناآرامی‌های اخیر در عراق، منطقه سبز بغداد که سفارتخانه‌های تمامی کشورها از جمله آمریکا و همچنین ساختمان‌های دولتی عراق در آن قرار دارند، و همچنین فرودگاه بصره که سفارت آمریکا در نزدیکی آن قرار دارد هدف حملاتی قرار گرفتند که آمریکا آنها را حمله به تاسیسات خود و تهدید جان آمریکایی‌ها از طرف ایران عنوان کرد.

کاخ سفید پس از حمله به منطقه سبز بغداد اعلام کرده بود که هر حمله‌ای که «در نتیجه آنها» تاسیسات و یا پرسنل آمریکایی آسیب ببینند ایران مسئول خواهد بود. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه ۲۹ شهریور تاکید کرد که «بگذارید واضح بگویم، اگر هر آمریکایی‌ای جانش را (در این ناآرامی‌ها) از دست بدهد ما آن‌ها (ایران) را مسئول می‌دانیم.»

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More