شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزارت انرژی عربستان سعودی: شبه‌نظامیان حوثی پایانه نفتی جازان را هدف قرار دادند

وزارت انرژی عربستان سعودی اعلام کرد در اثر اصابت یک موشک به پایانه توزیع نفت در جازان یکی از مخزن‌های این پایانه دچار آتش‌سوزی شد، اما کسی در این حادثه آسیب ندیده است.این حمله علاوه بر هشت مورد حملات پهپادی است که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی شامگاه پنج‌شنبه از رهگیری و انهدام آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، یک سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی گفت که ساعت ۹ و ۸ دقیقه شامگاه پنج‌شنبه، پنجم فروردین ماه، با یک موشک به پایانه توزیع فرآورده‌های نفتی در جازان حمله شد و این حمله منجر به وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن این پایانه شد.

سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی تاکید کرد که در جریان حمله شامگاه پنج‌شنبه به پایانه نفت جازان تلفات جانی نداشته و کسی مصدوم نشد اما حمله منجر به وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن این پایانه نفتی شد.

این سخنگوی وزارت انرژی با تاکید بر این که عربستان سعودی حمله به این تاسیسات حیاتی را به شدت محکوم می‌کند، افزود که این حمله فقط پادشاهی عربستان را هدف قرار نمی‌دهد و صادرات نفت، امنیت و ثبات تامین انرژی جهان، تجارت آزاد و همچنین اقتصاد جهانی را نیز هدف قرار می‌دهد.

سخنگوی وزارت انرژی  افزود که این حملات همچنین بر ترافیک دریایی اثر دارد و سواحل و آب‌های سرزمینی را در معرض خطرات جدی محیط زیستی قرار می‌دهد.

همزمان ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی، ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن، اعلام کرد که طی روز و شامگاه پنج‌شنبه این ائتلاف حملات متعدد و مکرر پهپادی شبه‌نظامیان حوثی گرفته است و این حملات را دفع کرده است.

به گفته سخنگوی ائتلاف نظامی، نیروهای ائتلاف دست‌کم هشت پهپهاد انفجاری را که شبه‌نظامیان حوثی با هدف حمله به غیرنظامیان به سمت اهدافی در عربستان سعودی اعزام کرده بودند، رهگیری و منهدم کردند.

سخنگوی ائتلاف نظامی تاکید کرد که هدف حملات حوثی‌ها در جریان حملات پهپادی پنج‌شنبه، غیرنظامیان بوده‌اند و شبه‌نظامی حوثی قصد داشتند دانشگاه‌های شهرهای جازان و نجران را هدف قرار دهند.

ائتلاف همچنین عکس‌ها و تصاویری از پهپادهای ساقط شده شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران را منتشر کرد.

همزمان همزمان شورای همکاری کشورهای خلیج فارس در بیانیه‌ای حملات اخیر شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی را محکوم کرد.

وزارت خارجه امارات متحده عربی نیز شامگاه پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با محکوم کردن «حمله‌های سیستماتیک» حوثی‌های یمن به تاسیسات غیر نظامی عربستان سعودی، از جامعه جهانی خواست برای متوقف کردن این حمله‌ها، موضعی قاطعانه در پیش گیرد.

حملات روز و شامگاه پنج‌شنبه شبه‌نظامیان حوصی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی، همزمان با سفر تیموتی لندرکینگ، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن، به خاورمیانه برای مذاکره درباره توقف جنگ یمن و پیشبرد طرح آتش‌بس انجام شد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More