شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

پمپئو در بیروت: فعالیت حزب الله به ضرر لبنان و به سود ایران است

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که به لبنان سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با همتای لبنانی خود از حزب‌الله به عنوان یک گروه تروریستی یاد کرد که همسو با فعالیت‌های «‌توسعه طلبانه» ایران عمل می‌کند.

وزیران خارجه دو کشور آمریکا و لبنان روز جمعه ۲ فروردین در بیروت پایتخت لبنان پس از نشستی یک ساعته، کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.

پمپئو در این کنفرانس گفت: «من با مقام‌های لبنانی از جمله ریيس‌جمهوری، نخست وزیر و وزیر خارجه درباره بسیاری از مسائل از جمله لبنان و منطقه گفتگو کردم».

وزیر خارجه آمریکا درباره حزب الله گفت :«این حزب به مدت سی سال مانع تحقق آرزوهای لبنانی‌ها شده است . او همچنین از قاسم سلیمانی و حزب الله به دلیل دخالت‌هایشان در سوریه و لبنان انتقاد کرد و گفت که «حزب الله چیزی جز مرگ برای لبنانی به ارمغان نیاورده است».

پمپئو در همین زمینه افزود: «حزب الله صدها موشک دارد. فعالیت‌هایش به سود توسعه طلبی ایران است. این حزب پولشویی می‌کند و منابع لبنانی‌ها را به سود خود به کار می‌گیرد».  

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت:«حمایت ایران به حزب الله نسل‌های آینده را تضعیف می‌کند. نظام ملاها در تهران به رغم اوضاع بد اقتصادی ایران، هفتصد میلیون دلار در سال به حزب الله کمک می‌کند در حالی که بسیاری از مردم ایران زیر خط فقر قرار دارند».

بمپئو در این کنفرانس، حزب الله لبنان را مسئول «کشتار بیگناهان» در یمن و «فعالیت به سود ایران» در منطقه متهم کرد. او از لبنانی‌ها خواست با شجاعت در برابر حزب الله بایستند.

او تاکید کرد که آمریکا به فشارهای خود علیه ایران به منظور خشکاندن منابع مالی این کشور و جلوگیری از کمک مالی به حزب‌الله ادامه خواهد داد.  

از سوی دیگر، جبران باسیل در موضعی مغایر با همتای آمریکایی خود، حزب الله را حزبی سیاسی و قانونی در لبنان توصیف کرد.  

او گفت که حزب الله لبنان یک حزب سیاسی است که نمایندگان آن از سوی مردم انتخاب شده‌اند. باسیل افزود که دولت لبنان مخالف تروریست خواندن حزب الله است. به گفته وزیر خارجه لبنان، تروریست خواندن گروه حزب‌الله بستگی به سیاست کشورهایی دارد که این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند.

در موضوع سوریه نیز، وزیر خارجه لبنان خواستار راه حل سیاسی در سوریه بدون دخالت کشورهای خارجی شد و افزود:« بر این باوریم که زمان آن رسیده که پناهجویان سوری به کشورشان بازگردند».  

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More