شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ژنرال ونزوئلایی ارتش را به قیام علیه مادورو فراخواند

رامون رانجل، یک ژنرال ارتش ونزوئلا، نیروهای نظامی این کشور را به قیام علیه نیکلاس مادورو، رییس جمهوری فراخواند.

رانجل که خود را ژنرال نیروی هوایی ارتش ونزوئلا معرفی کرده، روز یکشنبه در پیامی ویدیویی اعلام کرد دولت ونزوئلا تحت کنترل «دیکتاتوری کمونیستی» کوباست. کوبا از متحدان دولت مادورو به شمار می‌رود.

پیام ویدیویی رانجل در یوتیوب منتشر شده و او در حالی که لباس نظامی از تن درآورده، با نسخه‌ای از قانون اساسی ونزوئلا در دستش دیده می‌شود.

این ژنرال ارتش ونزوئلا افزود: «ما باید راهی برای کنار گذاشتن ترس پیدا کنیم، برای ریختن به خیابان‌ها، تظاهرات کردن و اتحاد نظامی برای تغییر این سیستم سیاسی.»

او خطاب به نظامیان ونزوئلا تاکید کرد: «اکنون وقت قیام است.»

رانجل اما رسما از خوان گوآیدو، رهبر مخالفان در این کشور، حمایت نکرده است. این در حالی است که بیش از پنجاه کشور از جمله آمریکا و بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین گوآیدو را رییس جمهوری موقت ونزوئلا می‌دانند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش ونزوئلا در توییتر با انتشار عکسی از این ژنرال، او را به خیانت به مردم و انقلاب ونزوئلا متهم کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به ارتش ونزوئلا نوشت که رانجل تا ماه آوریل، یعنی قبل از آن که به کلمبیا فرار کند، در ارتش کشورش فعال بوده است.

با وجود این پیام ژنرال ونزوئلایی که ضربه‌ای محکم به مادورو به شمار می‌رود، هنوز نمی‌توان درباره آینده سیاسی این کشور پیش‌بینی کرد.

اگرچه برخی از افسران ارتش ونزوئلا به دولت مادورو پشت کرده‌اند، هنوز ستاد کل نیروهای مسلح ونزوئلا حامی اوست.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More