شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کارکنان غیرضروری مراکز دیپلماتیک آمریکا از عراق خارج می‌شوند

وزارت امورخارجه آمریکا، روز چهارشنبه  ۲۵ اردیبهشت،  به آن دسته از کارکنانی که در بخش‌های غیرضروری سفارت آمریکا در بغداد و همچنین کنسولگری آمریکا در اربیل مشغول فعالیت هستند، دستور داد که از عراق خارج شوند.

بر اساس بیانیه وزارت امورخارجه آمریکا، خدمات ارائه ویزا به طور موقت در این دو مرکز دیپلماتیک به حالت تعلیق درمی‌آید و همچنین دولت آمریکا ارائه خدمات فوری به شهروندان آمریکایی در عراق را محدود می‌کند.

همچنین در توصیه‌ای که از سوی دولت آمریکا به شهروندان این کشور برای سفر به عراق منتشر شده، آمده که «شهروندان آمریکایی در عراق در معرض خطر خشونت و آدم‌ربایی قرار دارند.»

وزارت امورخارجه آمریکا به شهروندان این کشور هشدار داده که «گروه‌های تروریستی متعددی در خاک عراق فعال هستند و به طور مداوم به نیروهای عراقی و غیرنظامیان حمله می‌کنند.»

این تصمیم با افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران و همچنین پس از سفر غیرمنتظره هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به بغداد اتخاذ شده است.

بر اساس گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، شبه‌نظامیان شیعه هوادار ایران راکت‌اندازهای خود را به نزدیکی پایگاه‌های آمریکا در عراق منتقل کرده‌اند.

یک مقام بلندپایه ارتش عراق که نامش فاش نشده درباره سفر مایک پمپئو به این کشور به خبرگزاری رویترز گفت: «پیام آمریکایی‌ها خیلی روشن بود. آنان تضمین‌هایی را از عراق می‌خواستند که بر اساس آنها، این کشور مانع تهدیدهای این گروه‌های شبه‌نظامی علیه منافع آمریکا شود.»

این نظامی عراقی اضافه کرد: «آمریکایی‌ها به ما گفتند که اگر نیروهای آمریکا در خاک عراق هدف حمله قرار بگیرند، آنها از خود بدون هماهنگی با بغداد دفاع خواهند کرد.»

نگرانی آمریکایی‌ها در حالی است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، روز سه‌شنبه اعلام کرد که بغداد هیچ‌گونه فعالیت تهدیدکننده از سوی شبه‌نظامیان شیعی مورد حمایت ایران را شناسایی نکرده است.

یک سخنگوی گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که مورد حمایت ایران است، نیز با تکرار سخنان فرمانده سپاه پاسداران گفت که اتهامات آمریکا در این زمینه «جنگ روانی» علیه ایران است.

اما مقامات جمهوری اسلامی ایران، به ویژه سران سپاه پاسداران در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از قرار گرفتن این سازمان نظامی در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، بارها علنا و به صورت صریح منافع و پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه را تهدید کرده‌اند.

آمریکا و متحدانش همچنین ایران را به دست داشتن در خرابکاری‌های چند روز گذشته در چند کشتی از جمله دو نفت‌کش سعودی در سواحل امارات متحده عربی متهم می‌کنند.

همچنین حوثی‌های یمنی مورد حمایت ایران روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت، حملاتی را علیه دو تأسیسات نفتی عربستان سعودی انجام دادند.

به دنبال این حوادث، بیل اوربان، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در منطقه شامگاه سه‌شنبه دستور هشدار و آماده‌باش۵۲۰۰ سرباز آمریکایی در عراق را به دلیل «تهدیدهای احتمالی قریب‌الوقوع» صادر کرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More