شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کره جنوبی از آزمایش دو موشک بالستیک جدید کره شمالی خبر داد

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی خبر داد که کره شمالی، دو موشک بالیستیک با برد کوتاه را آزمایش کرده است.

بنا بر اعلام این ستاد، دو موشک فوق روز شنبه ۲ شهریور در حوالی سوندوک در استان هامگیونگ جنوبی پرتاب شدند. سوندوک محل استقرار میدان هوایی ارتش کره شمالی است.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی توضیح داد موشک‌ها مسافتی به طول ۳۸۰ کیلومتر طی کرده و تا ارتفاع ۹۷ کیلومتری از سطح دریا رسیدند. این بیشترین مسافت و ارتفاع ثبت‌شده در آزمایش‌های موشکی کره شمالی در سال جاری است.

آزمایش موشکی روز شنبه هفتمین آزمایش از زمان دیدار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مرز دو کره در ماه ژوئن است. 

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «ما از گزارش‌های مربوط به پرتاب موشک از کره شمالی آگاهیم و اوضاع را همچنان زیر نظر داریم. ما با متحدانمان – کره جنوبی و ژاپن – در حال رایزنی هستیم.»

تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن، گفت آزمایش موشکی کره جنوبی مصداق بارز نقض قطعنامه‌های سازمان ملل بوده و قابل اغماض نیست. 

او اضافه کرد که موشک‌های کره شمالی در خارج از منطقه ویژه اقتصادی ژاپن به زمین اصابت کرده و از این رو تهدید برای امنیت ژاپن به حساب نمی‌آید.

آزمایش‌های موشکی کره شمالی تلاش‌های صورت‌گرفته به منظور احیای مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی را بر سر برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و موشکی کره شمالی با مانع مواجه کرده است. 

کیم و ترامپ در دیدار ماه ژوئن بر سر آغاز گفت‌وگوهای کاری توافق کردند اما از آن به بعد پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

اوایل ماه جاری، ترامپ به نقل از کیم اعلام کرده بود که کره شمالی مشروط به توقف مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی آماده ازسرگیری گفت‌وگوها درباره برنامه موشکی و هسته‌ای است. 

شورای امنیت ملی کره جنوبی روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد تداوم آزمایش‌های موشکی کره شمالی سبب «نگرانی جدی» شده است.

این شورا از کره شمالی خواست از دامن زدن به تنش‌های نظامی بپرهیزد و تاکید کرد برای کشاندن کره شمالی به پای میز مذاکره با آمریکا در اسرع وقت تلاش خواهد کرد.

کره شمالی به‌کرات از مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی، اقدام کره جنوبی به خرید جت‌های رادارگریز اف-۳۵ و آزمایش موشک‌های کروز از سوی آمریکا انتقاد کرده است.

ری یونگ-هو، وزیر امور خارجه کره شمالی، اعلام کرد: «ما هم برای گفت‌وگو آماده‌ایم هم برای بن‌بست.»

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More