شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کیهان، عربستان سعودی را به حمله دوباره تهدید کرد: مقاومت باز هم می‌تواند آرامکو را هدف قرار دهد

روزنامه کیهان، روزنامه نزدیک به علی خامنه‌ای، بار دیگر عربستان سعودی را به حمله تهدید کرد و نوشت: «مقاومت باز هم می‌تواند آرامکو را هدف قرار دهد.»

این روزنامه که تحت نظر نماینده رهبر جمهوری اسلامی منتشر می‌شود در سرمقاله شماره شنبه یازدهم آبان خود اعتراضات عراق را به عربستان سعودی نسبت داد و با تاکید بر اینکه «سعودی‌ها فکر می‌کنند با فتنه انگیزی در عراق می‌توانند ایران را تحت فشار قرار دهند»، نوشت که «تضعیف مقاومت» قطعا یکی از اهداف این کشور است.

کیهان در سرمقاله خود، حمله بیست و سوم شهریور، ۱۴ سپتامبر، به تاسیسات نفتی عربستان سعودی را کار «انصارالله» گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی دانست اما نوشت: « سعودی‌ها می‌گویند حمله به آرامکو از سوی متحدان ایران صورت گرفته و مقصرِ ضربات مهلکی که در یمن و از انصارالله می‌خورند نیز ایران است؛ اما سعودی‌ها به این نکته نیز باید توجه داشته باشند، انصاراللهی که با حمله به آرامکو توانست خسارت ۳۰ میلیارد دلاری  به این کشور وارد کند هنوز هم عضو مقاومت است و این بخش از مقاومت باز هم می‌تواند آرامکو را هدف قرار داده و آن ۵۰ درصد باقی مانده تولید نفت این شرکت را هم، هوا کند.»

تهدید کیهان در خصوص حمله دوباره به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، سه روز پس از آن منتشر شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه هشتم آبان اعتراض‌های عراق و لبنان را به آمریکا و کشورهای منطقه نسبت داد و گفت: «آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند.»

خامنه‌ای در همین سخنرانی گفت: «بزرگ‌ترین لطمه‌ای که دشمنان می‌توانند به یک کشور بزنند، این است که امنیت را از آن سلب کند، کاری که امروز در برخی کشورهای منطقه شروع کردند و امنیت را از مردم می‌گیرند.»

تاسیسات شرکت نفتی آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی، در استان‌های بقیق و خریص روز شنبه بیست و سوم شهریور هدف حمله‌های گسترده موشکی و پهپادی قرار گرفت. در این حملات به گفته ترکی المالکی سخنگوی وزارت دفاع سعودی «۱۸ پهپاد و دست‌کم ۱۰ موشک کروز مورد استفاده قرار گرفت. شبه‌نظامیان حوثی یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند مسئولیت این حملات را پذیرفتند اما مقام‌های آمریکا و عربستان سعودی به صراحت جمهوری اسلامی ایران را مسئول این حملات دانستند.»

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، پس این حملات در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌بی‌اس تاکید کرد که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو «یک اقدام جنگی از سوی ایران»  بوده است و گفت: «اگر جهان به اجماعی بر سر جلوگیری از اقدامات ایران نرسد، قیمت نفت می‌تواند به شکل غیرقابل تصوری افزایش یابد.» او البته تاکید کرد که «راه حل سیاسی را بر نظامی ترجیح می‌دهد.»

در هفته‌های گذشته با موافق دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، نیروهای نظامی و همچنین تجهیزات نظامی از سوی ایالات متحده به عربستان سعودی اعزام شده‌اند و کارشناسان سازمان ملل برای تحقیق و تعیین منشاء حملات بیست و سوم سپتامبر راهی این کشور شده‌اند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، نیز سه‌شنبه دوم مهر در بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر این‌که «ایران مسئول حملات به تاسیسات نفتی عربستان است»، تاکید کردند که ایران باید مذاکرات جدیدی را برای برنامه‌های هسته‌ای و برنامه‌های موشکی خود و همچنین «امنیت منطقه» بپذیرد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More