شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

یک کشته و سه زخمی در حمله به در کنیسه‌ای در کالیفرنیا

یک مهاجم مسلح روز شنبه پس از ورود به کنیسه‌ای در نزدیکی شهر سن‌ دیه‌گو در ایالت کالیفرنیا که مملو از عبادت‌کنندگان یهودی در آخرین روز عید پسح بود اقدام به تیراندازی با سلاحی شبیه اسلحه جنگی کرد. این حمله یک کشته  و سه زخمی برجا گذاشت.

این مهاجم ۱۹ ساله به نام جان ارنست ابتدا اقدام به فرار و سپس خود را بعدا تسلیم پلیس کرد. اقدام او «جنایت ناشی از نفرت» قملداد شده است.

کنسیه مورد حمله در شهر پووی، واقع در ۳۷ کیلومتری شمال سن دیه‎گو، قرار دارد.  

گفته می‌شود ارنست احتمالا نویسنده مانیفستی است که در آن مسئولیت به آتش کشیدن مسجدی در حوالی همین کنیسه در ماه گذشته به عهده گرفته شده و آن را الهام‌گرفته از حمله‌های مرگبار در همان ماه به دو مسجد در نیوزیلند با ۵۰ کشته دانسته است.

بیل گور، رییس پلیس منطقه سن دیه‌گو، گفت ماموران پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) مشغول بررسی «نقش احتمالی» در حریق عمدی روز ۲۴ مارس در مرکز اسلامی اسکاندیدو، شهری واقع در ۲۴کیلومتری کنیسه‌ای است که روز شنبه مورد حمله واقع شد. حادثه آتش‌سوزی مذکور تلفاتی در پی نداشت.

گور با تاکید بر اینکه ارنست سابقه کیفری ندارد گفت اسلحه مهاجم بعد از شلیک چند تیر از کار افتاده است.

او افزود: «این موضوع فعلا به‌عنوان قتل نفس بررسی می‌شود اما در حال بررسی جنبه‌های احتمالی جنایت ناشی از نفرت و همچنین نقض حقوق مدنی فدرال نیز هستیم.»

استیو وائوس، شهردار پووی هم گفت بر اساس حرف‌هایی که متهم به محض ورود به کنیسه به زبان آورده، این حمله «جنایت ناشی از نفرت» بوده است.

دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، این حادثه را «جنایت ناشی از نفرت» توصیف کرد و گفت دستگاه‌های مسئول آن را«ریشه‌یابی» خواهند کرد.

شش ماه پیش‌، در حمله‌ای به یک کنیسه در پیتسبورگ، ۱۱ عبادت‌کننده یهودی کشته شدند. مهاجم پس از ورود به کنیسه فریاد زده بود: «همه یهودیان باید بمیرند.»

حمله روز شنبه در ادامه مجموعه‌ای از حمله‌های مرگبار به مراکز عبادت ادیان مختلف در سراسر جهان رخ داده است. یک هفته پیش، بمب‌گذاری در چند کلیسا همزمان با عید پاک در سریلانکا دستکم ۲۵۰ کشته بر جا گذاشت. در تاریخ ۱۵مارس، حمله به دو مسجد در نیوزیلند منجر به کشته شدن ۵۰ نفر شد.

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More