شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

کشته شدن یک کولبر جوان در منطقه مرزی سردشت

 

شامگاه ٢٩ مهر، در منطقه مرزی کانال نزدیک روستای «بیتوش» سردشت در مرز ایران و عراق، کولبر ۲۴ ساله ای با نام «پشتیوان معین» بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد.

 

کولبر ۲۴ ساله ای با نام «پشتیوان معین» بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، "نژاد جهانی"،  فرماندار سردشت در ارتباط با کشته شدن این کولبر و تجمع خانواده  و مردم محلی، به یک  گفت: "خانواده این جوان با تعدادی از همشهریان در مقابل در فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و خواستار شناسایی مقصران این حادثه شدند".
جهانی درخصوص پیگیری های قانونی گفت: "ما مساله را بررسی خواهیم کرد و در چهارچوب قانون از خانواده این جوان حمایت می کنیم. همچنین خانواده این جوان کشته شده نیز می‌توانند از طریق مراجع قانونی پیگیر حق خود باشند و در این راه مانعی وجود ندارد.
همزمان با کشته شدن این جوان سردشتی رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر  در مجلس شورای اسلامی به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور تذکر کتبی داد.
این نماینده مجلس در تذکر خود خواستار تعجیل در برخوردِ جدی و قانونی با عاملانِ قتل کولبرِ سردشتی شده‌است و آورده است که احقاق حقِ مقتول موجب تسلی خاطر خانواده متوفی و مردم محلی می‌شود.

طی سال‌های گذشته ده‌ها تن از کولبران براثر شلیک مأموران مرزی و نیروی انتظامی یا ریزش بهمن کشته شدند.
روز دوشنبه ۱۳شهریور نیز دو کولبر ۴۵ و ۲۱ ساله، بر اثر تیراندازی یکی از مأموران نیروی مرزی در منطقه مرزی «هه نگه ژال» شهرستان بانه، کشته شدند.

بهمن سال گذشته، همزمان با مرگ پنج کولبر کرد در ارتفاعات استان کردستان، ۳۰ نماینده مجلس، طرحی دوفوریتی را با هدف حمایت از کولبرها به مجلس ارائه کرده‌اند.

محمدجواد منتظری، دادستان کل کشور، همان زمان در این زمینه گفت که باید به گروهی از کولبران "مستضعف" کمک، اما با گروه دیگری از کولبران که از سوی "یک عده سرمایه‌دار، اجیر شده‌اند"، برخورد کرد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More