شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازداشت ۱۵ تن از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه

 

نیمه‌شب سه‌شنبه سوم مرداد،  حدود ۱۵ نفر از کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه،  توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند.
به گزارش ایلنا،‌ شماری از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه از بازداشت همکاران خود توسط عوامل نیروی انتظامی در شب گذشته خبر دادند. گفته شده علت بازداشت این افراد در دومین روز تجمع در محور شوش به اهواز، مختل کردن تردد در این مسیر بوده است.

این اتفاق در پایان روزی افتاده است که در آن گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بابت مطالبات صنفی خود، برای دومین روز متوالی تجمع کرده بودند.
روابط عمومی مجتمع نیشکر هفته تپه، از جانب کارفرما درباره علت این بازداشت‌ها گفت: «هیچ شکایتی علیه کارگران مطرح نشده، اما برخی نهادها دستور این بازداشت را صادر کرده‌اند.»
امروز چهارشنبه ۴مرداد، نیز در ادامه‌ی اجتماعات صنفی،  کارگران معترض در محوطه کارخانه جمع شده‌ و علاوه بر پیگیری مطالبات قبلی جویای وضعیت همکاران بازداشت شده خود نیز شده‌اند.

کارگران این کارخانه، در سال‌های اخیر بارها در مورد وضعیت حقوق و شرایط کاری خود تجمع و اعتصاب کردند که در مواردی با برخورد قضایی و امنیتی رو‌به‌رو شده‌اند. سال گذشته در دی‌ماه ۹۵،  کارکنان کارخانه نیشکر با اجتماع  خواستار پرداخت به موقع حقوق و مطالبات خود طبق قانون کار و عقد قرارداد روشن از سوی این شرکت شدند. به گفته آنان شرکت نیشکر هفت تپه حقوق کارگران نی بر را که در شرایط بسیار سخت در مزارع نیشکر مشغول کار هستند به صورت ناقص و کم پرداخت می‌کند.

 

اعتراض کارکنان کارخانه نیشکر هفت  تپه

 

این کارگران معترض با اجتماع مقابل مدیریت شرکت نیشکر هفت تپه از پرداخت مبلغی ناچیز با عنوان علی‌الحساب گلایه کرده و پرداخت کامل حقوق ماهانه خود را خواستار شدند.

کارخانه نیشکر هفت تپه،‌ طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر پارسال از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به این بخش واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر در بخش های مختلف به صورت رسمی ، پیمانی ، قراردادی و نیز موقت در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه مشغول بکار هستند. این کارخانه که نزدیک به نیم قرن از فعالیت آن می گذرد و تنها کارخانه تصفیه نیشکر در ایران است.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More