شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
روزنامه‌خوانی پنج‌شنبه ۲۲ آذرماه

دشمن نقشه می‌ریزد، رهبر و کیهان لو می‌دهند

 

این آخر هفته، اغلب روزنامه‌های کشور سخنرانی خامنه‌ای را تیتر یک داشتند، که در آستانه ۲۲ بهمن از مردم و مسئولان می‌خواهد چهلمین سالگرد انقلاب را باشکوه برگزار کنند. هشدار رهبر درباره نقشه آمریکا برای سال ۹۸ و تاکید دوباره بر این‌که فریب زبان‌بازی دشمن را نخورید، از جمله تیترهای روزنامه‌های امروز است.

سخنرانی متفاوت روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت لبخند رضایت بر چهره سردبیران کیهان، رسالت و وطن امروز نشاند، و برخلاف همیشه، روحانی را کنار سخنرانی خامنه‌ای بر صفحه اول این روزنامه‌ها کشاند. روزنامه‌های راست افراطی که پیوستن به هرگونه برنامه جهانی را مورد ایراد و ابهام می‌دانند و بارها علیه کنفرانس آب‌و‌هوایی پاریس و تعهدات ایران در آن نوشته بودند، امروز تیتر زدند که «روحانی توافق آب‌و‌هوایی پاریس را هوا کرد.» باقی روزنامه‌ها اما ترجیح دادند این جمله روحانی را تیتر کنند که «نمی‌توانم بگویم شرایط عادی است».

واکنش‌ها به حذف مشق شب از مدارس ابتدایی همچنان ادامه دارد. این‌بار علمای قم مخالفند و می‌گویند: «حذف نکنید، بچه‌ها ننر بار می‌آیند». موج بیکاری زنان تحصیلکرده، که نشان می‌دهد ۶۰٪ از زنان فارغ‌التحصیل بیکار یا غیرفعال‌اند، موضوع گزارش خبرآنلاین بود، که برخی روزنامه‌ها نیز آن را بازنشر کرده‌اند.

گزارش از گرانی سرسام‌آور در کافی‌شاپ‌های تهران و نرخ‌های نجومی فنجان‌های قهوه و چای دغدغه اجتماعی روزنامه شهروند است.

روزنامه سازندگی هم به بهانه پخش مستندی درباره محسن نوربخش، با حسرت نگاهی داشته به کارنامه عمود آزادسازی اقتصادی در دولت هاشمی که راهش ناتمام ماند. وزیر سابق اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی از دوران میرحسین موسوی تا هاشمی و خاتمی با گرایش‌های مختلف اقتصادی و حتی متضاد، از سوسیال تا لیبرال، کار کرده بود؛ نوربخش پانزده سال پیش درگذشت.   

روزنامه‌های ورزشی، امروز، درگذشت ایرج دانایی‌فرد، فوتبالیست قدیمی استقلال را تسلیت گفته‌اند. اما به نظر می‌رسد که هیچ روزنامه‌ای برای اولین گل‌زن ایران در جام جهانی مرثیه‌ای ننوشته و فقط در گوشواره صفحات ورزشی یادی از او کرده‌اند و تمام.

 

تابستانی که داغ نبود

 

روزنامه رسالت تیترش را از میان این بخش از حرف‌های آقای خامنه‌ای انتخاب کرده که گفته است: «اقدامات دو سال اخیر آمریکا برای وضع تحریم‌های همه‌جانبه و برنامه‌های ضد‌امنیتی‌اش برای ایجاد دو‌دستگی و اختلاف صورت گرفت تا عده‌ای را به خیابان‌ها بکشانند، و نام آن را تابستان داغ گذاشته بودند، اما به کوری چشم دشمنان تابستان امسال یکی از بهترین تابستان‌ها بود». آقای خامنه‌ای، که انگار پرده از یک عملیات سری برمی‌دارد، گفته «نقشه دشمن لو رفته است»، سپس به مسئولان هشدار می‌دهد مراقب باشند و میدان را برای دشمن آماده نکنند. در این سخنرانی نیز، طبق معمول سخنرانی‌های رهبر جمهوری اسلامی ایران، واژه دشمن بیش از هجده بار تکرار شده است.

 

روحانی توافق آب‌و‌هوایی پاریس را هوا کرد

 

گرچه روحانی در صحبت‌های دیروز خود در جلسه هیأت‌دولت، اشاره مستقیمی به معاهده پاریس نداشته، ولی بحث‌های مربوط به گازهای گلخانه‌ای و مقالات جهانی برای کنترل آن را ابزاری برای عدم توسعه ایران خوانده است.

مصوبه دولت برای توافق پاریس به ۲۰ آبان‌ماه ۹۴ برمی‌گردد. کیهان با یادآوری این‌که ابتکار و ظریف و زنگنه تصویب لایحه پیوستن ایران به معاهده پاریس را دنبال می‌کنند، به روحانی تکلیف کرده است تا تیم اطلاعاتی ویژه‌ای را مامور پیگیری این موضوع ضدامنیتی کند، تا برای افکار عمومی معلوم شود ماجرای نفوذ امنیتی و اقتصادی در پوشش محیط زیست تا کجا عمق دارد. کیهان به باقی حرف‌های روحانی درباره انتقال آب خزر به سمنان کاری ندارد و فقط موضع روحانی علیه توافق پاریس را پررنگ می‌کند، تا خط دشمن‌شناسی و جاسوس‌یابی معمولش را پی بگیرد. سپس می‌پرسد: «امضا و پذیرش تعهدات توافق پاریس که ضد‌توسعه و پیشرفت کشور است را چه کسانی و چرا مرتکب شدند؟ و آن‌ها چه نقشی در جا انداختن برنامه‌های ضد‌پیشرفت داشته‌اند؟» کیهان دنبال کردن خط و سیاست روسیه را به دولت پیشنهاد می‌کند و از قول کارشناسش می‌نویسد: «روسیه هم به معاهده نپیوست، هیچ تبعاتی هم نداشت، چرا ما چنین نکنیم.»

 

مناقشه مشق شب

 

حوزه علمیه هم مخالف حذف مشق شب شد. آیت‌الله سبحانی برنامه آموزش‌و‌پرورش برای حذف تکالیف مدرسه را کار درستی ندانسته و گفته نباید دانش‌آموزان را بعد از مدرسه رها کرد، بلکه باید مغزشان مشغول تکالیف شود. مخالفت علمای قم در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که رتبه بالای آموزشی دارند، از جمله فنلاند، نروژ و دانمارک، برای تقویت خلاقیت کودکان و کمک به رشد فکری و جسمی آن‌ها، مدت‌هاست در مدارس ابتدایی تکلیف شب از برنامه‌های دانش‌آموزان حذف شده است.

 

کافه‌نشینی در تهران با هزینه‌های نجومی

 

شهروند گزارش می‌دهد که قیمت یک لیوان چای ساده در کافه‌های تهران ۸ هزار تومان است، در‌حالی‌که فقط ۵۰۰ تومان هزینه دارد. گزارشگر شهروند بهانه کافه‌دارها برای توجیه فهرست قیمت‌های نجومی‌شان را جهش قیمت دلار، گران شدن لبنیات، پرداخت اجاره و دستمزد کارگر می‌داند. صاحب یکی از این کافه‌ها به شهروند گفته دور شکلات خارجی خط کشیدیم تا قیمت شِیک‌ها و بستنی‌ها گران‌تر از این نشود! منوی کافه‌های تهران این روزها آن‌قدر گران شده که کافه‌نشینی را کمتر کرده، اما مشتریان جوان می‌پرسند اگر کافه نرویم، کجا برویم؟ می‌روند اما سفارش‌های ارزان‌تر می‌دهند.

 

عملکرد دولت؛ به نام اصلاح‌طلبان، به کام اصول‌گرایان

 

چهره‌های اصلاح‌طلب، که این روزها به‌دلیل عملکرد دولت حسن روحانی مورد انتقاد جدی هستند، در گفت‌و‌گوهای مطبوعاتی سعی دارند بگویند آنچه امروز در دولت اتفاق می‌افتد مورد تایید کامل آن‌ها نیست. روزنامه آرمان سراغ علی تاجرنیا، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، رفته تا این‌بار از زبان او بگوید که «نزدیکی روحانی به اصلاح‌طلبان یک تعارف سیاسی است». به باور تاجرنیا، آنچه در دولت رخ می‌دهد به کام اصول‌گرایانی بوده که پوستین وارونه پوشیدند و به نام اعتدال‌گرا کاسبی می‌کنند. نماینده مجلس ششم با اشاره به شعار «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا دیگه تمومه ماجرا» به همفکرانش توصیه می‌کند در انتخابات بعدی حضور نداشته باشند، و به جای ائتلاف با گروه‌های غیر‌همسو، خود را بازسازی کنند و گفتمانشان را به مردم نزدیک کنند.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More