شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شهرت ملک‌مطیعی در ترکیه به خاطر بازی در فیلم‌های ترکی

 

برنامه «ایران از ن‍‍گاه دی‍‍‍گران» جمعه ۱۱ خرداد، در بخش نشریات ترک‌زبان، به بازتاب خروج دونالد ترامپ از برجام و سیاست‌های جدید آمریکا در قبال ایران در نشریات ترکیه و جمهوری آذربایجان پرداخت. شهرت ملک‌مطیعی در ترکیه به خاطر بازی در فیلم‌های قبل از انقلاب از نکات مطرح شده در این برنامه بود.

در بخشی از این برنامه به تحلیل‌های حسن یالچین، با عنوان «فشار مضاعف بر ایران»، ویصل کورت، با عنوان «ترامپ و ایران» و قلیچ بورقا با عنوان «مذاکره آمریکا با ایران در میدان راست» در وب‌سایت ستا پرداخته شد. هرسه تحلیل‌گر فوق با اشاره به ۱۲ شرط مایک پومئپو، وزیر خارجه آمریکا برای ایران که در سخنرانی اخیر او در «بنیاد هریتیج» مطرح شد می‌گویند برنامه هسته‌ای بهانه است و آمریکا از فشار بر ایران بیش از همه اهدافی چون تغییر سیاست‌های منطقه‌ای ایران در عراق، سوریه و یمن را دنبال می‌کند.

این تحلیل‌گران می‌گویند مرکزثقل فشارسیاسی جدید آمریکا به ایران پس از پیروزی گروه مقتدی صدر در انتخابات عراق خواهد بود، در حالی‌که مرکز ثقل فشار نظامی به ایران هم‌چنان سوریه باقی خواهد ماند.

یالچین پیشنهاد می‌دهد راهکار فشار به ایران در سوریه نه همکاری با گروه‌های کردی مسلح چون پ. ی. د، بلکه همکاری با گروه‌های عرب سنی مخالف بشار اسد است.

در بخش دیگری از این برنامه به سلسله مصاحبه‌های اخیر صدای آمریکای آذری با برخی فعالین شناخته شده حرکت ملی و هویت‌طلب آذربایجان در آمریکا (احمد اوبالی، محمودعلی چهرگانی) و ترکیه (کریم اصغری) در مورد تبعات خروج آمریکا از برجام پرداخته شد.

فعالین فوق معتقدند اگر امروز درگیری نظامی میان ایران و آمریکا به مراحلی چون جنگ برسد، مردم آذربایجان ایران، بر خلاف دوران جنگ ایران و عراق، پشت سر حکومت دینی نخواهند بود.

خبر مربوط به دوبله برخی فیلم‌های سینمایی و کلیپ‌های آموزشی به زبان ترکی آذربایجانی توسط گروهی از فعالان مدنی آذربایجان ایران در وب‌سایت بیلیم سسی (که در صدای آمریکای آذری بازتاب داشت) و هم‌چنین خبر فوت بازیگر دوران قبل از انقلاب ایران ناصر ملک مطیعی در نشریات ترکیه از نکات دیگر مورد بحث در این برنامه بود. ملک مطیعی که در ترکیه با نام ناصر ملک معروف است، به خاطر بازی در دو فیلم ترکی با نام‌های دو مرد خشمگین (Iki Kizgin Adam) و نیز زلزله (Deprem) در دوران معروف به سینمای یشیل چام در کنار بازیگران معروف ترک چون جنید آرکین و غدیراینانیر، چهره‌ای شناخته شده بود و خبر فوت او بازتاب داشت.

 

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More