شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
سال نکوی تیم ملی

از بهار لیگ‌مان پیداست

 

در حدود یک هفته پس از تاجگذاری معاون سابق کفاشیان در فدراسیون فوتبال، او در برنامه نود حاضر شد و با لحنی فاتحانه از جور کردن توپ برای تمرینات تیم ملی به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ مدیریتی خود سخن گفت.

اینک باید خطاب به همان مدیری که گمان می کند وجود یک عنصر ابتدایی مثل توپ به معنی فراهم آوردن امکاناتی آرمانی است نوشت: آقای تاج عزیز، چقدر خوب که امسال مربی آرژانتینی و ایتالیایی داریم. چقدر عالی که دنیزلی سر پیری برای معرکه گیری به تبریز آمده و چقدر دلچسب می شود اگر مربیانی مثل گل محمدی یا منصوریان سرشار از انگیزه بتوانند در جنگ با قلعه نوعی کارکشته یا مربیان سرشناس خارجی قابلیت های خود را به معرض نمایش بگذارند.

خدا را شکر که توپ هم هست. لباس و کفش و حتی جوراب و شورت نیز اما صد افسوس که لیگ نداریم. یا نظم و برنامه و چیزی شبیه تقویم.

در اینترنت اگر اسم هر کشوری را جستجو کنید، تاریخ شروع و پایان لیگ شان پیداست. برنامه های تیمهای ملی شان هم مشخص است. بعضیها نیز مثل همین ژاپن خودمان برنامههای ده سال بعد را هم ریخته اند با این حال ما هنوز اندر خم کوچه راضی کردن حاکم شرعی هستیم که خیال میکند تماشای یک وجب از زانوی پر پشم فوتبالیست جماعت ؛ آن هم از فاصله صد متری، می تواند زنان سرزمینمان را به گناه بیندازد و عرش خدا را بلرزاند.

بنا به ادعای سازندگان سریال گاندو ما حتی داخل اتاقهای محرمانه کاخ سفید هم شنود داریم و در نفوذ به داخل پیچیده ترین سیستمهای کامپیوتری جهان خبره ایم با این حال هنوز نتوانسته ایم سیستم ساده فروش اینترنتی بلیت را برای لیگی که قرار بوده هفده سال قبل امکانات حداقلی یک تورنمنت حرفه ای را داشته باشد فراهم کنیم.

ما همه جوره جا مانده ایم از زمانه. با مدیرانی که نشسته اند بر شاخه و بن می برند. با پشت پرده ای که انگار لوکیشن سریال هیولای مهران مدیری است؛ به همان اندازه پر از هوشمند جان و شرافت و چمچاره.

هیولای واقعی همین جا است. اینجا که کسی نمی داند لیگ نوزدهم قرار است کی کلید بخورد؟ و آیا اصلا برگزار میشود یا خیر. هیولا قایم باشک تقویم هزار بار نوشته و پاره شده بازیهایی است که بناست در یکی از شلوغ ترین فصلهای فوتبالی نقش قوز بالای قوز را ایفا کنند.

البته برایشان اسپند دود کنید که سرانجام دو هفته بعد از زمانی که قرار بود لیگ را استارت بزنند قرعه ها را کشیدند، اما چه فایده وقتی میان ما و خواسته های فیفا فاصله از زمین است تا دورترین سیاره کهکشان راه شیری؟

این وسط وزارت ورزش را کجای دلمان بگذاریم؟ با وزیری که گمان میکند همه چی به سادگی فینال کذایی جام حذفی است ؛که با یک و فقط یک تماس تلفنی تبدیل شد به آش کشک خاله همه آنهایی که در غدیر اهواز طعم بی عدالتی و فقدان نظم و ناظم را چشیدند. رئیس این روزها دست به تلفن شده و سخنگویش هم گرم تایپ کردن توییت ، با این حال به نظر نمی رسد مسجدی که متولی اش اینفانتینو است جای رویکرد دستوری آقایان باشد.

کاش از آذری جهرمی بخواهند به عوض چند گیگ اینترنت رایگان چند ورق استامینوفن تقدیم ناظران این فوتبال کند. کاش آن منتقدی که وسط فیلم احیای مردگان اسکورسیزی خدا خدا می‌کرد رابرت دنیرو از پشت آمبولانس بیرون بیاید و نیکلاس کیج را با لگد از مقابل دوربین اثر بیرون بیندازد سراغی هم از کیروش می گرفت، همان که هشت سال زبانش مو در آورد تا به فوتبال ایرانی بفهماند جام جهانی چهار سال بعد نیست. همین امروز است. همین لحظه هایی است که به بطالت می گذرند. برنامه هایی که اجرا نمی شوند.

مانده ام که مارک ویلموتس چرا روزه سکوت گرفته است؟ آیا مفهوم فدراسیون محور بودن این است؟ تن دادن به لیست مجید جلالی؟ بازگشت به ماقبل تاریخ خرد جمعی؟ اگزجره در تعریف از فضای فرهنگی ایران و ایجاد تحول تاکتیکی تنها در قالب مصاحبه هایی که کیلومترها دورتر از خاک ایران انجام می شوند؟

لیگی که همین الانش هم چند هفته ای از برنامه عقب است، آیا می تواند در جریان فیفا دی ها، یا بازیهای انتخابی جام جهانی کمک حال تیم ملی باشد؟

وقتش که برسد، مربی فدراسیون محور کوتاه می آید؟ یا اینکه آن دو قطبی پرتغالی کروات این بار به جنگ یک بلژیکی با مربیان آرژانتینی و ایتالیایی و ترک می انجامد؟

فرهاد مجیدی هم که احتمالا نخودی است. چهل و چهار سال المپیک نرفته ایم و کک مان نگزیده است. فوقش بشود چهل و هشت سال. عددش را مثل توصیه مدیری به فرهاد اصلانی با لبهای قلوه شده می گوییم که به چشم نیاید.

مهم این است که توپ داریم. کفش و شرت و جوراب و البته ساختمان پک و زمین تمرینی که سرمربی قبلی تیم ملی برای ایجادشان با نصف اهالی مهم ورزش ایران در افتاد.

صرف نظر از انتخابی جام جهانی و المپیک، لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی هم هست. اینهمه فشردگی برای فوتبالیست هایی که تحت ویندوز تن پروری بار آمده اند و معدل دوندگی شان در طول فصل چندین و چند مایل کمتر از استانداردهای روز دنیاست، چه عاقبتی می تواند داشته باشد به جز افزایش احتمال آسیب دیدگی، فوتبال زدگی و افت قوای روحی و جسمی؟

درست است که بخش قابل توجهی از میراث کیروش خرجشان را از این بازار شام سوا کرده و لژیونر شد اما مگر ویلموتس نمیخواست با استفاده از نخبگان لیگ طرحی نو دراندازد؟ مگر نه اینکه ایجاد یک لحن جدید تاکتیکی پروسه ای زمان بر است؟ و مگر غیر از این است که برای ایجاد قابلیت بازی مالکانه در بازیکنانی که هیچ کجا این نوع فوتبال را تمرین نکرده اند به صدها جلسه تمرین و دهها مسابقه دوستانه نیاز است؟ حال یک نفر بگوید اگر این شعارها دیکته بالایی ها برای کم کردن روی دشمن فرضی یا همان کیروشی که اعتقاد داشت گرایش به فضا همسویی بیشتری با ذات فوتبال ایرانی دارد نبود، کجا و کی قرار است مردی که تاکنون حتی دو هفته هم با پدیده های لیگ تمرین نکرده است فلسفه فوتبال آنها را به کل تغییر دهد؟

مثل بیشتر تاریخ معاصر فوتبال مان انگار این بار نیز نوبت کل کل دو گروهی است که یکی راهکاری به جز تعطیلی مسابقات ندارد و دیگری نیز با بستن یک «خدا بزرگ است» به بیخ مشکلات سراغ دندان را از دهنده نان میگیرد.

بیچاره مایی که خیال میکردیم قرار است با شکوه تر طلوع کنیم اما کارمان رسیده است به بستن دخیل به امام زاده ای که توقع مان از شفا را تا حد برگزاری همان لیگ سرتاپا اشکال پایین آورده است.

خبرنگار ورزشی
تازه چه خبر؟
بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ جان باخته است. منابع نزدیک به خانواده شاهین...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More