شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جنجال در کاروان المپیک بلاروس؛ دونده زن تیم بلاروس به کشورش بازنگشت

در گرماگرم رقابت‌های المپیک، یک ورزشکار زن کاروان بلاروس در فرودگاه هاندا در توکیو به پلیس مراجعه کرد و گفت او را برخلاف میلش به فرودگاه آورده‌اند و قصد دارند به بلاروس بازگردانند.

به گفته مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک، کریستزینا زیماناسکایا شب را در هتل فرودگاه سپری کرد و تعدادی از نهادها از جمله کمیساریای عالی امور پناهندگان در سازمان ملل با این دونده ۲۴ ساله در تماس بوده‌اند.

این دونده دو ۲۰۰ متر قرار بود روز دوشنبه ۲ اوت (۱۱ مرداد) در استادیوم المپیک مسابقه بدهد که به گفته او، مسئولان تیم او را روز قبل از مسابقه به فرودگاه بردند تا با پرواز هواپیمایی ترکیه به بلاروس بازگردانند.

زیماناسکایا در گفت‌و‌گوی کوتاه تلگرامی با خبرنگار رویترز، گفت سرمربی تیم بلاروس روز یکشنبه دم در اتاقش در دهکده المپیک آمده و گفته بود باید ژاپن را ترک کند. او گفت: «سرمربی سراغم آمد و گفت از بالا دستور آمده است مرا از تیم حذف کنند. ساعت ۵ (بعدازظهر) دم در اتاقم آمدند و گفتند وسایلم را جمع کنم و من را به فرودگاه بردند.»

زیماناسکایا این اقدام را «آدم‌ربایی» توصیف کرد و گفت در پی انتشار پستی اینستاگرامی در انتقاد از «اهمال مربیان»، از تیم کنار گذاشته شد. او در ویدیویی انتقاد کرده بود پس از این‌که مشخص شد برخی از هم‌تیمی‌هایش صلاحیت شرکت در مسابقه دو ۴ در ۴۰۰ متر امدادی را ندارند، او را چند روز مانده به مسابقه در فهرست قرار دادند. در پی انتشار این ویدیو، رسانه‌های دولتی بلاروس زیماناسکایا را آماج انتقاد قرار دادند و فاقد «روحیه تیمی» خواندند. 

کمیته المپیک بلاروس با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد مربی‌ها به توصیه پزشک در مورد «وضعیت روحی و احساسی‌» این ورزشکار ۲۴ ساله، تصمیم گرفتند او را از رقابت‌ها کنار بگذارند.

یوری مویسویچ، سرمربی بلاروس، به تلویزیون دولتی این کشور گفت برایش مشخص بود که «او مشکلی دارد… گوشه‌گیری می‌کرد و نمی‌خواست حرف بزند».

دولت ژاپن اعلام کرد در این اثنا که برگزارکنندگان المپیک توکیو ۲۰۲۰ و کمیته بین‌المللی المپیک مشغول بررسی این مساله‌اند، زیماناسکایا از امنیت و حمایت کامل برخوردار است. 

 

 

علاوه بر ژاپن، لهستان، جمهوری چک و فرانسه نیز برای کمک به این ورزشکار اعلام آمادگی کردند. یک مقام وزارت خارجه لهستان در توییتی نوشت به زیماناسکایا «پیشنهاد ویزای بشردوستانه داده شده است و در صورتی که بپذیرد، آزاد است در لهستان به فعالیت ورزشی‌اش ادامه دهد».

وزیر خارجه جمهوری چک نیز در توییتی نوشت: «جمهوری چک آماده کمک است. به او ویزا می‌دهیم وارد خاک این کشور شود تا بتواند درخواست حمایت بین‌المللی کند. سفارت ما در توکیو آماده کمک است.»

 در ادامه حمایت‌ها از این ورزشکار زن، کلمنت بون، وزیر امور اروپای فرانسه، در مصاحبه با رادیو فرانسه گفت برای اروپا «باعث افتخار است» به زیماناسکایا پناهندگی سیاسی بدهد.

زیماناسکایا روز دوشنبه، یک روز پس از این‌که از بازگشت به بلاروس امتناع کرد، در حالی که چمدانی همراه داشت، وارد سفارت لهستان در توکیو شد. به گفته معاون وزیر خارجه لهستان، این ورزشکار از سفارت لهستان درخواست ویزای بشردوستانه کرده است و در نظر دارد در روزهای آتی، توکیو را به مقصد لهستان ترک کند. یک منبع آگاه در وزارت کشور اوکراین نیز خبر داد ارسنی ژدانویچ، همسر زیماناسکایا، به اوکراین رفته است.

بلاروس از تابستان ۲۰۲۰ و در پی اعلام انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو به ریاست جمهوری، ماه‌ها صحنه اعتراض‌های سراسری و ناآرامی بود. در واکنش به سرکوب معترضان، کمیته بین‌المللی المپیک نیز دست به اقدام‌هایی علیه کمیته المپیک بلاروس زد. در ماه مارس، کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب ویکتور لوکاشنکو، پسر رییس‌جمهوری بلاروس، به ریاست کمیته المپیک این کشور را به رسمیت نشناخت و در دسامبر ۲۰۲۰، حضور این پدر و پسر در المپیک توکیو ممنوع اعلام شد.  

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More