شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مدیر مراسم افتتاحیه المپیک توکیو یک روز پیش از افتتاحیه اخراج شد

 

یک روز پیش از افتتاحیه مسابقات المپیک توکیو، مسئولان برگزاری این رویداد مهم ورزشی اعلام کردند کنتارو کوبویاشی، مدیر هنری مراسم افتتاحیه، از سمت خود برکنار شده است.

در روزهای اخیر ویدیویی مربوط به سال ۱۹۹۸ میلادی منتشر شد که کوبایاشی که سابقه کار کمدی دارد، در آن اظهار نظری تمسخرآمیز درباره هولوکاست مطرح می‌کند.

این ویدیو با موج گسترده‌ای از انتقادها روبه‌رو شد و از جمله یک نهاد حقوق بشری، به نام سایمون ویزنتال، در بیانیه‌ای اعلام کرد حضور کوبایاشی در مسابقات المپیک توهین به خاطره شش میلیون یهودی است که در هولوکاست کشته شدند.

کوبایاشی اظهارات قبلی خود را «کلمات احمقانه» و «سخنان غلط» خوانده و در بیانیه‌ای از بیان چنین اظهاراتی پوزش خواسته است.

یوشیهیده سوگا، نخست‌ وزیر ژاپن، اظهار‌نظر کوبویاشی را محکوم کرد اما گفت مراسم افتتاحیه در زمان مقرر برگزار خواهد شد.

با این حال شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن، گفته است در مراسم افتتاحیه روز جمعه شرکت نخواهد کرد.

موضوع اظهار نظر مدیر افتتاحیه و اخراج او تازه‌ترین مورد از رشته‌رسوایی‌هایی است که درباره المپیک توکیو و برگزار‌کنندگان آن مطرح شده است.

چند روز پیش نیز یک آهنگساز که با کمیته برگزاری المپیک همکاری داشت نیز به دلیل افشای رفتارهای آزاردهنده‌اس نسبت به همکلاس‌های معلول خود در گذشته ناچار به کناره‌گیری شد.

رییس پیشین کمیته برگزاری المپیک توکیو هم چند ماه پیش به دنبال اظهار نظرهای جنسیتی از مقام خود استعفا کرد.

همچنین رییس بخش هنری المپیک توکیو هم به دلیل تمسخر یک کمدین زن ژاپنی ناچار به کناره‌گیری شد.

المپیک توکیو ۲۰۲۰ به دلیل شیوع کرونا با یک سال تاخیر برگزار می شود. برگزاری با تاخیر این مسابقات نیز در ژاپن منتقدانی پرشمار دارد و به ویژه با مثبت شدن آزمایش کرونای دست‌کم ۹۰ نفر از افراد مرتبط با مسابقات تا روز پنجشنبه، بر این مخالفت‌ها افزوده است.

به گفته مقام‌های ژاپنی، مراسم افتتاحیه المپیک طبق برنامه قبلی روز جمعه با حضور ۹۵۰ نفر، از جمله حدود ۱۵ تن از رهبران یا مقام‌های ارشد کشورهای مختلف، برگزار خواهد شد.

به دلیل وضعیت اضطراری کرونا در توکیو، تمامی مسابقات بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More