شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
هفته هشتم لیگ برتر فوتبال ایران

پرسپولیس، شاهین را گلباران کرد

پرسپولیس در هفته هشتم لیگ شاهین بوشهر را در خانه این تیم گلباران کرد و به لطف درخشش علی علیپور و مهدی ترابی خود را به سه امتیازی صدر جدول رساند . ذوب آهن مقابل پیکان شکست خورد تا سایه اخراج همچنان بالای سر علی منصوریان باشد. فولاد در اهواز نساجی را شکست داد تا به صف مدعیان نزدیک شود. سپاهان در خانه مقابل سایپا متوقف شد اما با شکست تراکتور در آبادان همچنان صدرنشین لیگ است.

استقلال به تدریج به روزهای اوج خود نزدیک شده و با شکست پارس جم در تهران همچنان در مسیر پیروزی قرار دارد.

 

 

شاهین بوشهر ۰ - پرسپولیس ۵

 

شاهین که در دو هفته گذشته مسئولیت فنی تیمش را به دست مهرداد کریمیان جوان داد پیش از شروع بازی حکم اخراجش را صادر کرد. شب پیش از بازی و با حضور نادر دست‌نشان در بوشهر بنظر می‌رسید که مدیران شاهین تصمیم خود را گرفته‌اند و دیگر اعتمادی به کریمیان جوان ندارند.

شاهین نیمه اول ترسو و بی برنامه و نیمه دوم شجاع اما همچنان بی‌برنامه بازی می‌کرد. از همان شروع بازی ترس و واهمه در ساقهای بازیکنان شاهین دیده می‌شد و در چنین شرایطی بازیکنان تکنیکی و با تجربه پرسپولیس همچون امیری، ترابی و علیپور همه کار کردند.

در سیستم ۱-۳-۲-۴ گابریل کالدرون سرمربی پرسپولیس ، امیری پشت علیپور که تک مهاجم بود بازی می‌کرد. ترابی راست و عالیشاه در چپ چهار مهره تهاجمی پرسپولیس بودند. در این سیستم ترابی و امیری همواره در حال جابجایی بودند اما عالیشاه همواره در سمت چپ بازی می‌کرد. جابجایی امیری و ترابی دفاع نه چندان منظم شاهین را براحتی باز می‌کرد و در چنین شرایطی علیپور نیز فضای بسیار زیادی در اختیار داشت که می‌توانست به راحتی دروازه شاهین را تهدید کند.

دقیقه ۶ ترابی با همکاری امیری ارسال بسیار با کیفیتی را بر روی دهانه دروازه شاهین انجام داد که علیپور موفق شد اول گل فصل خود را به ثمر برساند. شاهین که در همین ابتدا همه چیز را از دست داده می‌دید اندک اعتماد بنفس خود را نیز از دست داد تا امیری و علیپور تا پیش از پایان نیمه اول دو گل دیگر به ثمر برسانند و پرسپولیس با سه گل به رختکن برود.

با شروع نیمه دوم شاهین بی‌مهابا به سمت دروازه پرسپولیس حمله ور شد و اگر چه در چندین نوبت می‌توانست دروازه قهرمان فصل پیش لیگ را باز کند اما در ضد حملات بسیار ضربه پذیر نشان می‌داد. دقیقه ۵۵ عالیشاه که با تعویض امیری و به بازی آمدن احمدزاده آزادی عمل بیشتری داشت از سمت راست پاس دقیقی را برای علیپور ارسال کرد تا علیپور بتواند اولین هت تریک فصل خود را جشن بگیرد.

بازیکنان شاهین که دیگر چیزی برای از دست دادن نداشتند بدون توجه به ضعف سیستم دفاعی‌شان دوباره دست به حمله زدند و اگر مهاجمین پرسپولیس کمی دقیق تر بودند تعداد گلهای پرسپولیس شاید دو رقمی می‌شد. دقیقه ۶۷ که شجاع‌خلیل‌زاد تازه به میدان آمده بود با استارتی دیدنی در ضد حمله خود را به دروازه شاهین رساند تا با پاس خوب ترابی که بدون تردید ستاره میدان بود برای پنجمین بار دروازه شاهین را باز کرد. در دقایق پایانی و با مصدومیت ترابی و با توجه به اینکه پرسپولیس هر سه تعویض خود را انجام داده بود و همینطور اخراج احمدزاده پرسپولیس با ۹ بازیکن بازی می‌کرد که این موضوع نیز نتواست کمکی به شاهین بکند تا این تیم همچنان کاندیدای اصلی سقوط محسوب شود. 

 

 استقلال ۲ - پارس جم ۰

استقلال پس از چهار پیروزی پیاپی در لیگ برتر و جام حذفی با اعتماد بنفس کافی مقابل پارس جم قرار گرفت. شاگردان استراماچونی سرمربی ایتالیایی آبی پوشان نیمه اول با برنامه و نیمه دوم با تفکر و کنترل بازی سه امتیاز بازی را از آن خود کردند.

پارس جنوبی در این دیدار سعی داشت با عقب نشینی کامل و جمع شدن در یک سوم میانی درواز‌هاش را بسته نگه دارد. در مقابل چنین تیمهایی دور زدن مدافعین کناری، استفاده از بازی ترکیبی در عمق و پاس هوایی از روی دفاع و استفاده از فضای پشت مدافعین و دروازه‌بان بهترین راه حل برای رسیدن به گل است. استقلال بیشتر سعی داشت با دورزدن و استفاده از پاسهای هوایی به پشت مدافعین پارس به گل برسد. در حالیکه در چند نوبت اسماعیلی بخوبی قائدی را در پشت دفاع صاحب توپ کرده بود اما استقلال در این تاکتیک تا حدودی موفق نبود. در حالیکه استقلال راه درست برای باز کردن دروازه پارس را در پیش گرفته بود اما تنها به این تاکتیکها راضی نبود. شوتهای از راه دور یکی دیگر از تاکتیکهای گل زنی در مقابل تیمهایی است که با نفرات زیاد در یک سوم دفاعی خود جمع می‌شوند و کمتر به حریف موقعیت گلزنی می‌دهند. علی کریمی در دقیقه ۲۸ با شوتی دیدنی دروازه پارس را باز کرد. در حالیکه بنظر می‌رسید دخسوس دروازبان پارس در این صحنه اشتباه کرده اما نوع شوت کریمی که در لحظه آخر تغییر مسیر داد از دلایل اصلی این گل زیبا بود و دخسوس شاید فکر نمی‌کرد که توپ با شوتی سرکش اینچنین تغییر مسیر دهد.

استقلال در آخرین ثانیه‌های پایان نیمه اول از راهی که درپیش گرفته بود به گل دوم رسید. دور زدن مدافع چپ پارس توسط وریا غفوری وارسال خوب او در تیر دوم نصیب مهدی قائدی شد تا او با ضربه‌ایی که نوعی پاس به تور دروازه بود گل دوم را به زیبایی وارد دروازه دخسوس کرد.

نیمه دوم استقلال با آرامشی دیدنی سعی در کنترل بازی داشت که موفق نیز بود و اگر چه پارس بر روی ضربات ایستگاهی خطرناک نشان می داد اما تا دقیقه ۸۰ که برق ورزشگاه قطع شد نتواست دروازه استقلال را باز کند و‌پس از اینکه بازی بیست دقیقه نیز متوقف شده بود در نهایت استقلال پیروز میدان شد. 

 

سایر نتایج:

سپاهان ۰ - سایپا ۰

نفت آبادان ۲ - تراکتور ۱

ماشین سازی ۰ - نفت مسجد سلیمان ۰

پیکان ۲ - ذوب آهن ۱

فولاد ۱ - نساجی ۰

شهر خودرو - گل گهر( به تعویق افتاد)

 

بازیکن سابق تیم ملی ایران
تازه چه خبر؟
بنا بر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ جان باخته است. منابع نزدیک به خانواده شاهین...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More