شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا: برای جلوگیری از تروریسم در افغانستان از راه‌های اقتصادی و دیپلماتیک استفاده می‌کنیم

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به نشست مجازی با بیش از ۲۰ کشور شریک و متحد آمریکا، بر توافق همه آنها بر حمایت از مردم افغانستان، تاکید کرد و گفت که واشینگتن از همه «ابزارهای اقتصادی، دیپلماتیک و سیاسی» برای حمایت از مردم افغانستان، به ویژه زنان، و جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به مامن تروریسم استفاده می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پس از این دیدار، گفت‌وگوها را «پرثمر» خواند و گفت در این دیدار همه این نظر واحد را داشتند که طالبان باید به تعهدات خود در زمینه تشکیل دولت فراگیر، اجازه خروج امن به افراد، احترام به حقوق بشر و مبارزه با تروریسم پایبند باشد.

در همین حال، انتقاد به ترکیب کابینه معرفی شده از سوی طالبان از سوی آمریکا و برخی کشورها ادامه دارد.

سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به اعلام اسامی دولت موقت طالبان گفت که بریتانیا می‌خواست شاهد حکومتی دارای تنوع در افغانستان باشد، اما کابینه اعلام‌شده طالبان این گونه نبوده است.

پیتر استانو، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیاینه‌ای با اشاره به اعلام اعضای دولت جدید طالبان در افغانستان گفت که طالبان به وعده خود مبنی‌ بر حضور زنان و دیگر گروه‌های قومی و مذهبی در دولت عمل نکرده است.

این در حالی است که معاون «کمیسیون فرهنگی طالبان» در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اس‌بی‌اس استرالیا گفت که ورزش برای زنان مهم تلقی نمی‌شود و زنان در افغانستان از انجام هر نوع ورزشی که «بدن آنها را در معرض دید قرار دهد»، منع خواهند شد.

در همین حال، اف‌بی‌آی روز چهارشنبه جایزه دستگیری سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور منصوب شده از سوی طالبان، را به ده میلیون دلار افزایش داد.

در اطلاعیه اف‌بی‌آی آمده است که حقانی احتمالا در پاکستان، به ویژه در شمال وزیرستان، مستقر است. طبق این اطلاعیه، حقانی باید درباره حمله ژانویه ۲۰۰۸ در هتلی در کابل، ترور نافرجام حامد کرزای در سال ۲۰۰۸ و حمله‌های مرزی علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان بازجویی شود.

از سوی دیگر، رییس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ از سازمان‌های ارائه‌دهنده کمک‌های بشردوستانه خواست تا به افغانستان بازگردند و از بانک جهانی درخواست کرد ارائه حمایت‌های مالی به افغانستان را از سر بگیرد تا هزینه‌های نظام شکننده درمان در این کشور تامین شود.

در حالی که جامعه جهانی از به رسمیت شناختن طالبان خودداری کرده است، پاکستان به عنوان یکی از حامیان اصلی این گروه روز چهارشنبه پیشنهاد داد که طالبان به گردهمایی منطقه‌ای با حضور پاکستان، چین، تاجیکستان، ازبکستان، ایران و ترکمنستان دعوت شوند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More