شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اشرف غنی: دولت موافق توافق سیاسی با طالبان است

 

رییس‌جمهوری افغانستان در«نشست ویژه بورد مشترک نظارت و انسجام» گفت که جنگ اخیر در کشور راه حل نظامی ندارد و دولت با یک توافق سیاسی با طالبان که شورای عالی مصالحه آن را مدیریت می‌کند کاملا موافق است. 

اشرف غنی در این نشست که روز چهارشنبه ۶ اسد/مرداد ماه با حضور شماری از نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شد، خواستار تسریع مذاکرات صلح با طالبان شد و گفت در صورت عدم موفقیت در روند صلح، همه کشورها به ویژه همسایگان افغانستان از آن آسیب خواهند دید.  

اشرف غنی گفت «اعضای فعلی طالبان، اعضای قرن بیستم نیستند بلکه این گروه در حال حاضر با دیگر گروه‌های تروریستی منطقه‌ای روابط دارند و یکی از پولدارترین شبکه‌های تروریسم در منطقه محسوب می‌شوند که در قاچاق دست دارند و از منابع طبیعی دزدی می‌کنند.» او تایید کرد که جنگ در اکثریت ولایت‌ها جریان دارد و ۱۰ ولایت تحت حملات شدید طالبان قرار دارد.  

او از جامعه بین‌المللی نیز خواست برای حل سیاسی مساله افغانستان تلاش کنند. او تصریح کرد که اهداف کوتاه مدت امنیتی این است که نیروها در حالت دفاعی قرار بگیرند زیرا به گفته او این جنگ، راه‌حل نظامی ندارد و یگانه راه حل کشور توافق سیاسی است.    

اشرف غنی در بخشی از سخنانش گفت افغانستان علاوه بر رویارویی با چالش‌های دیگری چون خشکسالی، ویروس کرونا اکنون نیز به دلیل جنگ‌افروزی طالبان با موج بیجاشدگان/آوارگان داخلی رو‌به رو است. او تاکید کرد که ادامه جنگ سبب شده که ما تصمیم‌های دشواری بگیریم. او بار دیگر گفت که دولت با آزادی بیش از پنج هزار زندانی طالبان ثابت کرد در پی برقراری صلح است و دولت آماده است برای تامین صلح، انتخابات زودهنگام برگزار کند. او گفت به طالبان اجازه بدهیم که تحت نظارت بین‌المللی در انتخابات شرکت کنند و مردم برنده انتخابات را تعیین کنند. 

رییس‌جمهوری ضمن درخواست از رهبر طالبان برای پاسخ به مردم افغانستان افزود که طالبان جنگ را تشدید و روابط خود را با دیگر سازمان‌های تروریستی ادامه داده‌اند و دست‌کم ۱۰ هزار نفر از جنگجویان این گروه اخیرا وارد کشور شده و شهروندان غیرنظامی را می‌کشند. او جنگ افغانستان را «جنگ شبکه‌های تروریستی» خواند. غنی به جامعه جهانی اطمینان داد که هیچ کسی در کشور عناصر غیردولتی/گروه‌های مسلح را نمی‌خواهد و مردم از اقوام مختلف از دستاوردهای دو دهه گذشته دفاع می‌کنند.  

اشرف غنی  افزود که به تصمیم رییس‌جمهوری آمریکا و سازمان ناتو برای خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان احترام می‌گذارد و تاکید کرد که افغان‌ها باید در مورد آینده‌شان، خود تصمیم بگیرند. او گفت تعیین آینده نیاز به فداکاری دارد و رهبری حکومت آماده فداکاری است.  

غنی در ادامه گفت که ۹۹ درصد مردم افغانستان مسلمان‌اند و قانون اساسی افغانستان نیز اسلامی‌ترین قانون در بین تمام کشورهاست. به باور اشرف غنی جنگ طالبان مشروعیت دینی ندارد طالبان برای قدرت می‌جنگند. 

اندریاس وان برنت، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان ضمن اظهار نگرانی در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان گفت که اتحادیه اروپا خواستار تحقیق کامل در مورد قتل‌های هدفمند علیه رسانه‌ها و نمایندگان سازمان‌های مدنی است. او از دولت افغانستان خواست که به زنان و دختران اولویت بدهد و جامعه مدنی را تقویت و با فساد اداری مبارزه کند. او تاکید کرد که کمک‌های اتحادیه اروپا برای افغانستان مشروط به عملی‌شدن اصلاحات اساسی، توجه به حقوق بشر و ارائه خدمات به شهروندان است. 

 

 

دیبرا لاینز، نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز در سخنانی گفت برای رسیدگی به مسائل طولانی‌‌مدت، گفت‌وگوهای صلح باید در اولین فرصت ممکن آغاز شود. به گفته او، بدون پیشرفت در میز مذاکره، نقض حقوق بشر ادامه خواهد یافت و جامعه جهانی به طالبان، اعتماد نخواهد کرد. او گفت جهان وضعیت افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند و هیچ کشور حامی تا زمانی که ظلم بر زنان، تبعیض با اقلیت‌ها، نادیده گرفتن آموزش ادامه دارد، از یک دولت استبدادی، حمایت مالی نخواهد کرد. 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More