شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

افغانستان شلیک به خودرو مهاجران افغان دریزد را پیگیری می‌کند

اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان روز دوشنبه ۱۹ جوزا/خرداد در نشست کابینه دولت، «تاسف عمیق خود را» از رویداد آتش‌سوزی خودرو حامل مهاجران افغان در ایران ابراز کرده و تاکید کرد که «این رویداد باید به‌طور جدی از طریق مراجع دیپلماتیک دو کشور، پیگیری شود.»

صدیق صدیقی، سخنگوی دولت افغانستان در توییتی می‌گوید، رییس‌جمهور غنی در نشست کابینه از حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه «به خاطر پیگیری دوامدار رویداد آتش سوزی موتر/خودرو حامل اتباع افغانستان در آن کشور سپاسگزاری» کرده است.

در همین حال، شماری از فعالان جامعه مدنی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، در اعتراض به جان‌باختن تعدادی از مهاجران افغان در یزد، تجمع کردند. فعالان جامعه مدنی ننگرهار، امروز ۱۹ جوزا/خرداد، در گردهمایی اعتراضی، خواستار بررسی و مجازات عاملان کشته‌شدن مهاجران افغان شده‌اند و همچنین از دولت افغانستان خواسته‌اند که سیاست خود در برابر ایران را بازنگری کند. آنها همچنین شعارهای ضد جمهوری اسلامی سر دادند.

همزمان، جمعی از فعالان فرهنگی و جامعه مدنی افغانستان در اعلامیه مشترک گفته‌اند که جمهوری اسلامی ایران «بر خلاف تمامی مقررات، اسناد و معاهدات بین‌المللی، اقدامات غیرانسانی و متضاد با ارزش‌های حقوق بشری را در پیوند به مهاجرین افغانستانی» انجام داده است.

در اعلامیه فرهنگیان آمده است که «جمهوری اسلامی چندی پیش شماری از مهاجرین مظلوم افغانستان را به دریا انداختند و به تازگی نیز نیروهای امنیتی ایران با شلیک به موتر حامل مهاجران، باعث آتش‌سوزی سرنشینان آن شده‌اند.»

فعالان فرهنگ و مدنی افغانستان گفته‌اند که نقض حقوق انسانی شهروندان افغانستانی در ایران مسئله جدیدی نیست و این مسئله بارها به شیوه‌های گوناگون صورت گرفته است «اما دو اقدام اخیر (غرق کردن و آتش‌سوزی) وحشیانه‌ترین و ضدانسانی‌ترین رفتار ممکن است که از سوی یک کشور علیه اتباع یک کشور دیگر صورت می‌گیرد.»

فعالان فرهنگی در اعلامیه مشترک پنج ماده‌ای، رویداد آتش گرفتن خودرو مهاجران را «جنایت بشری» خوانده و خواستار بررسی و مجازات عاملان آن توسط «دادگاه‌های بین‌المللی» شده است. آنها هم‌چنین از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی خواسته است که در این مورد واکنش نشان دهد.

فعالان فرهنگی افغانستان گفته‌اند در صورتی که جمهوری اسلامی ایران «در قبال مجازات این فجایع ضد‌ انسانی مماشات نماید، حکومت افغانستان باید تمامی ادارات و نهادهای دیپلماتیک و غیردیپلماتیک مربوط به جمهوری اسلامی در افغانستان را مسدود و از فعالیت آنها در داخل کشور جلوگیری کند.»

روز یکشنبه ۱۸ خرداد نیز حزب همبستگی افغانستان و فعالان جامعه مدنی هلمند، در واکنش به جان باختن مهاجران افغان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعضای حزب همبستگی، به نشانه‌ متهم کردن نقش جمهوری اسلامی در ماجرای شلیک به خودروی حامل مهاجران افغان در یزد و کشته‌ و زخمی‌شدن برخی از مهاجران، روی تابلوی سفارت ایران در کابل رنگ قرمز پاشیدند.

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی اعلام کرد که جمعی از جوانان دختر و پسر این حزب در مقابل دروازه «سفارت ایران در کابل گردهم آمده و در تقبیح آتش‌زدن خودرو کارگران افغان در شهر یزد ایران و غرق‌ ساختن کارگران در رودخانه هریرود» اعتراض کرده‌اند.

همچنین، شماری از فعالان جامعه مدنی و جوانان در ولایت هلمند در جنوب این کشور، با آتش زدن بیرق/پرچم جمهوری اسلامی ایران، خواستار تامین عدالت برای مهاجران افغان شده‌اند.

براساس اعلام دولت افغانستان، سه تن از اتباع این کشور پس از شلیک نیروی انتظامی ایران و آتش گرفتن خودرو در یزد جان باخته‌اند و شماری نیز مجروح شده‌اند.

رسول موسوی، یک مقام وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات مقامات افغانستان گفته است که پلیس ایران به قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاقچیان انسان در صورتی که به اخطار پلیس توجه نکند، شلیک می‌کند.

خودرو حامل سیزده تن از مهاجران افغانستان، روز ۱۴ جوزا/خرداد در استان یزد، یکی از استان‌های ایران پس از شلیک نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و برخورد خودرو با موانع کنار جاده آتش گرفت. براساس اعلام دولت افغانستان، سه تن از اتباع این کشور در این حادثه جان باخته‌ و شماری نیز مجروح شده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More