شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتقادات گسترده در آمریکا به خروج از افغانستان: جمهوری‌خواهان کنگره برای بررسی عملکرد بایدن تشکیل جلسه دادند

اقدام جو بایدن در پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان پیش از خروج تمامی شهروندان آمریکا، با انتقادات گسترده مقامات سیاسی و نظامی آمریکا همراه شده و جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان برای بررسی عملکرد بایدن در این زمینه در واشینگتن تشکیل جلسه دادند.

کوین مکارتی، رهبر جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا، دوشنبه از نشست نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره در واشینگتن برای جلوگیری از اقدام جو بایدن برای پایان دادن به عملیات تخلیه فرودگاه کابل و خروج از افغانستان پیش از خروج همه شهروندان آمریکایی از این کشور، خبر داد.

همزمان ۹۰ ژنرال و دریادار بازنشسته آمریکایی نیز در نامه‌ای سرگشاده از لوید آستین، وزیر دفاع و مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، خواستند به دلیل «قصور در انجام وظایف اولیه خود» در ارتباط با نحوه خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان، کناره‌گیری کنند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین آمریکا، نیز در واکنش به خروج نظامی این کشور از افغانستان، در بیانیه‌ای نوشت که اگر طالبان «تا آخرین پنی» از ۸۵ میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکایی جا مانده در افغانستان را پس ندهد، واشینگتن باید با «نیروی قاطع نظامی» علیه این گروه واکنش نشان دهد.

ترامپ با اشاره به اینکه بایدن خروج از افغانستان را به بدترین پایان جنگ در تاریخ آمریکا تبدیل کرد گفت: اگر طالبان تجهیزات آمریکا را پس ندهد «یا باید با نیروی نظامی قاطع به آنجا برویم و تجهیزات را پس بگیریم، یا دست‌کم با بمب نابودشان کنیم. هیچ‌کس هرگز چنین حماقتی را تصور نمی‌کرد.»

دونالد ترامپ جونیور، فرزند دونالد ترامپ، نیز در توییتی نوشت درحالی که پدرش در زمان ریاست‌جمهوری خود «گروگان‌های آمریکایی» را به خانه برمی‌گرداند، جو بایدن شهروندان آمریکایی را در افغانستان جاگذاشت تا به گروگان گرفته شوند.

از سوی دیگر خبرنگار لس‌آنجلس تایمز، روز دوشنبه در صفحه توییتر خود با انتشار ویدیویی از ورود نیروهای طالبان یه یک آشیانه هلیکوپترهای شینوک آمریکا در فرودگاه کابل و تصرف آن خبر داد.

در همین حال، نیروهای طالبان در کابل با شلیک‌های پیاپی تیرهای هوایی خروج آمریکا از این کشور را جشن گرفتند.

کریس استوارت، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی نوشت: «امشب شهروندان آمریکا شاهد این بودند که رییس‌جمهوری آنها را پشت خطوط دشمن رها کرد. بایدن آگاهانه به ارتش دستور داد که آنها را جا بگذارد.» استوارت این رویداد را «شرم‌آور و غم‌آنگیز» خواند.

رانی جکسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در توییتی نوشت: «اگرچه آمریکا امشب حضور خود را در افغانستان پایان داد، اما متاسفانه به دلیل خروج پراشتباه بایدن، جنگ علیه ترور تا پایان فاصله بسیاری دارد.»

در همین حال، احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود، با اشاره به مشکلات آینده آمریکا با رقبای بین‌المللی خود پس از خروج از افغانستان به فارن پالیسی گفت: «چین، طالبان را عامل ثبات و افغانستان را کشوری برای ایجاد پل ارتباط زمینی با ایران قلمداد می‌کند.»

او افزود: چین معتقد است اگر از افغانستان به ایران متصل شود، می‌تواند در خاورمیانه اعمال نفوذ کرده و آمریکا را به چالش بکشد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ شهروند ایالات متحده هنوز در افغانستان هستند و قصد خارج شدن دارند گفت واشینگتن به فعالیت خود برای خارج کردن این شهروندان و اتباع تحت خطر افغانستانی ادامه می‌‌دهد و برای خروج امن زمینی یا هوایی آنها با همسایگان افغانستان در تعامل است.

 بلینکن همچنین اعلام کرد که ایالات متحده پس از خروج از افغانستان، تیم دیپلماتیک خود را به دوحه منتقل کرده و در شرایط کنونی امور دیپلماتیک مربوط به افغانستان را از دوحه مدیریت خواهد کرد.

او افزود: آمریکا به حمایت از ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد و این کار نه از طریق دولت، بلکه از طریق سازمان‌های مستقل، همچون آژانس‌های سازمان ملل و سازمان‌های مردم‌نهاد انجام خواهد شد. بلینکن گفت از طالبان انتظار دارد روند کمک‌رسانی را مختل نکند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More