شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بایدن در واکنش به کشته‌شدن ده‌ها نفر در حمله پنج‌شنبه به فرودگاه کابل: مسئولیت آنچه اتفاق افتاده را بر عهده می‌گیرم

در پی حمله و انفجار در محوطه بیرونی فرودگاه‌ کابل که به کشته شدن ده‌ها نفر انجامید، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، ضمن پذیرش مسئولیت آنچه در دو هفته اخیر به دنبال سلطه طالبان در افغانستان رخ داده است، گفت: به فرماندهان ارتش ایالات متحده دستور داده عملیات علیه داعش را در افغانستان آغاز کنند.

بایدن روز پنج‌شنبه در سخنرانی خود در واکنش به انفجار بیرون فرودگاه کابل، در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولیت آنچه در دو هفته اخیر در افغانستان رخ داده را به عهده می‌گیرد، گفت: «اساسا مسئولیت همه آنچه را که اتفاق افتاده، بر عهده می‌گیرم.»

او با اشاره به لزوم خروج نیروهای آمریکا از افغانستان گفت: «من هیچ‌وقت طرفدار این ایده نبوده‌ام که جان شهروندان آمریکایی فدا شود تا در افغانستان به عنوان کشوری که در سراسر تاریخش هرگز کشوری متحد نبوده و از قبایلی تشکیل شده که هیچوقت با هم کنار نیامده‌اند، یک دولت دموکراتیک ایجاد کنیم.»

بایدن ضمن ابراز همدردی با بازماندگان انفجار پنج‌شنبه در نزدیکی فرودگاه کابل و «همه خانواده‌های افغانستانی که عزیزان خود، از جمله کودکان کوچک، را از دست داده‌اند یا زخمی شده‌اند» گفت: «ما هم خشمگین هستیم و هم سوگوار.»

بایدن خاطرنشان کرد: «به فرماندهان آمریکا دستور داده‌ام عملیات نظامی علیه مواضع و تجهیزات داعش افغانستان را آغاز کنند.»

رییس‌جمهوری آمریکا خطاب به عوامل حمله در نزدیکی فرودگاه کابل و کسانی که «بدخواه آمریکا» هستند گفت: «ما نخواهیم بخشید. فراموش نخواهیم کرد. پیدایتان می‌کنیم تا هزینه‌اش را بدهید. من با هر چه در توان دارم از مردم و منافعمان دفاع خواهم کرد.»

او افزود: «فرماندهان میدانی آمریکا در افغانستان مصمم هستند ماموریت تخلیه شهروندان مورد نظر را از این کشور به طور کامل انجام دهند. این همان دستوری است که به آنها داده‌ام. تروریست‌ها نمی‌توانند جلوی انجام ماموریت ما را بگیرند. ما عملیات تخلیه را ادامه خواهیم داد.»

بایدن در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا آمریکا در اعتماد کردن به طالبان برای حفظ امنیت فرودگاه کابل مرتکب اشتباه شد، گفت: «نه، اینطور فکر نمی‌کنم.»

او افزود: «ما به طالبان اعتماد نکرده‌ایم. ما فقط به این اعتماد کرده‌ایم که طالبان به خاطر منافع خودش می‌خواهد فرایند خروج شهروندان مورد نظر از افغانستان در مهلت مقرر انجام شود.»

بایدن با اشاره به اینکه از زمان انتشار خبر حمله داعش با فرماندهان نظامی آمریکا در واشینگتن، کابل و دوحه از نزدیک در تماس بوده است، گفت: «عملیات تخلیه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان مورد نظر از افغانستان، در تاریخ بزرگ‌ترین عملیات تخلیه افراد از طریق نیروی هوایی بوده است.»

بایدن در پاسخ به پرسشی درباره درخواست برخی مقام‌های این کشور برای استفاده دوباره از پایگاه هوایی بگرام برای خارج کردن شهروندان مورد نظر از افغانستان گفت: «فرماندهان ارتش آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده دوباره از پایگاه هوایی بگرام ارزش افزوده‌ای ندارد و عاقلانه‌تر این است که بر کابل تمرکز کنیم.»

بایدن همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آمریکا اطلاعات شهروندانی را که قصد خروج از افغانستان دارند به طالبان داده، گفت: «برای اینکه طالبان به شهروندان مورد نظر اجازه ورود به فرودگاه کابل را بدهد، در مواردی اطلاعاتی را به طالبان ارائه کرده‌ایم.»

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More