شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تشدید درگیری بین طالبان و جبهه مقاومت در ورودی‌های ولایت پنجشیر

درگیری بین نیروهای طالبان و نیروهای مقاومت مردمی در گل‌بهار، یکی از ورودی‌های ولایت پنجشیر در شمال شرقی افغانستان، تشدید شده است؛ طالبان از ورود به این ولایت سخن گفته اما جبهه مقاومت مردمی آن را تکذیب کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور از شکست مذاکرات با احمد مسعود، رهبر گروه مقاومت مردمی، و درگیری بین دو طرف خبر داد.

سخنگوی طالبان گفت که نیروهای این گروه موفق شده‌اند وارد دره پنجشیر شوند و کنترل چند منطقه را به دست بگیرند. با این حال هیچ منبع دیگری چنین گزارشی را تایید نکرده است.

پنجشیر تنها ولایت افغانستان است که طالبان بر آن تسلط ندارند.

فهیم دشتی، سخنگوی گروه جبهه مقاومت ملی افغانستان، شامگاه چهارشنبه در پیامی ویدیویی گفته بود که طالبان از ۴۰ ساعت قبل حملات خود را برای تصرف دره پنجشیر آغاز کرده‌اند اما «حتی یک کیلومتر» هم پیشروی نداشته‌اند.

او افزود که جبهه مقاومت ملی بر تمام گذرگاه‌ها و ورودی‌های کنترل کامل دارد و طالبان با وجود تلاش‌های فراوان برای تصرف شهر شتل، هر بار شکست خوردند.

هر دو طرف اعلام کردند که تلفات سنگینی طی این درگیری متحمل شده‌اند.

ولایت پنجشیر مقر احمد مسعود، فرمانده نیروهای مردمی و دولتی سابق افغانستان، است که به عنوان آخرین ولایت این کشور در برابر حکومت طالبان مقاومت می‌کند.

 

همکاری قطر با طالبان برای راه‌اندازی فرودگاه کابل

به دنبال گزارش‌ها درباره نزدیک‌تر شدن قطر و طالبان به توافقی برای مدیریت فنی فرودگاه کابل، وزیر خارجه قطر از همکاری با طالبان درباره راه‌اندازی این فرودگاه خبر داد.

محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر، روز پنجشنبه گفت که دوحه برای بازگشایی هرچه سریع‌تر فرودگاه کابل با طالبان کار می‌کند و در روزهای آینده «خبرهای خوبی خواهیم شنید.»

روز پنجشنبه همچنین یک هواپیمای سی-۱۷ نیروی هوایی قطر حامل متخصصان قطری در فرودگاه کابل به زمین نشست. فرودگاه کابل در حال حاضر از کار افتاده است و این نخستین پروازی بود که پس از پایان عملیات کشورهای غربی برای انتقال شهروندان از افغانستان در این فرودگاه به زمین نشست.

از سوی دیگر دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نیز روز پنجشنبه به قطر رفت.

او پس از دیدار با مقام‌های قطری گفت بریتانیا «در آینده نزدیک» طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد اما باید درباره موضوعات مهمی مانند خروج افراد باقی‌مانده از افغانستان با آنها کار کند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More