شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تیراندازی مرگبار در فرودگاه کابل؛ بریتانیا درباره تهدید داعش علیه روند خروج اتباع خارجی هشدار داد

 

در پی وقوع تیراندازی مرگبار میان مهاجمان ناشناس و نیروهای امنیتی افغان و غربی در فرودگاه کابل، معاون وزیر دفاع بریتانیا نسبت به تهدید داعش علیه روند خروج اتباع خارجی از افغانستان هشدار داد.

ارتش آلمان روز دوشنبه اول شهریور اعلام کرد در تبادل آتش در ورودی شمالی فرودگاه کابل که سربازان آلمانی و آمریکایی در آنجا حضور دارند، یک نفر از نیروهای امنیتی افغان کشته و سه نفر دیگر از این نیروها زخمی شدند.

نیروهای امنیتی افغان از نیروهای خارجی در حفاظت از فرودگاه کابل حمایت می‌کنند.

به گزارش شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان، یک تیرانداز در خارج از فرودگاه، جایی که نیروهای طالبان مشغول گشت‌زنی‌اند به روی نیروهای افغان مستقر در فرودگاه آتش گشود.

به گزارش رویترز، دو مقام ناتو که در محل حاضر بودند اعلام کردند اکنون وضعیت تحت کنترل است و درهای فرودگاه بسته شده.

در حالی که هزاران نفر از اتباع خارجی و شهروندان افغان در انتظار خروج از افغانستان هستند، تاریخ پایان ماه جاری میلادی به عنوان مهلت نهایی برای خروج نیروهای آمریکایی و بین‌المللی از افغانستان در نظر گرفته شده است.

اما جیمز هیپی، معاون وزیر دفاع بریتانیا، روز دوشنبه گفت وقتی نیروهای آمریکایی که ماموریت حفاظت از فرودگاه کابل را دارند از افغانستان خارج شوند، روند تخلیه نیروهای بریتانیا از افغانستان نیز باید متوقف شود.

هیپی گفت این تهدید وجود دارد که یک بمب‌گذار انتحاری داعش قصد سوار شدن بر هواپیما یا هدف قرار دادن فرودگاه کابل را داشته باشد.

این مقام دفاعی بریتانیا اضافه کرد این کشور مایل است که با سرعت بیشتری تخلیه صورت بگیرد. او تاکید کرد: «نیروهای ما با تهدید واقعی روبه‌رو هستند.»

خبرگزاری رویترز به نقل از معاون وزیر دفاع و معاون وزیر خارجه بریتانیا نوشت که بوریس جانسون نخست وزیر این کشور که ریاست گروه هفت را برعهده دارد، قصد دارد از جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، بخواهد مهلت تعیین شده را تمدید کند تا افراد بیشتری از افغانستان خارج شوند.

نشست مجازی رهبران گروه هفت قرار است روز سه‌شنبه برگزار شود.

اما رویترز به نقل از دو منبع طالبان نوشت این گروه تمدید این مهلت را قبول نمی‌کند.

به گفته برخی منابع آگاه، قرار است در نشست رهبران گروه هفت، بریتانیا درخواست اعمال تحریم‌های جدید علیه طالبان و توقف کمک اقتصادی به افغانستان در صورت نقض حقوق بشر از سوی طالبان و تبدیل دوباره افغاستان به پایگاهی برای تروریسم بین‌المللی را مطرح کند.

ارتش بریتانیا شامگاه یکشنبه اعلام کرد طی ده روز گذشته، ۵۷۲۵ نفر را از افغانستان خارج کرده که ۳ هزار و ۱۰۰ نفر از آنان شهروندان افغان هستند.

ارتش بریتانیا بدون ارائه تاریخ مشخصی از آخرین پرواز این کشور از افغانستان تاکید کرد تا زمانی که وضعیت امنیتی اجازه دهد، این روند ادامه خواهد یافت.

بریتانیا قصد دارد در یک سازوکار چند ساله حدود ۲۰ هزار پناهجوی افغان را در خاک خود بپذیرد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More