شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جو بایدن: ایران، چین، روسیه و پاکستان به دنبال تفاهم با طالبان هستند

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، ابراز اطمینان کرد که ایران، چین، روسیه و پاکستان در تلاش هستند تا با طالبان در زمینه‌های مورد اختلاف به تفاهم و هماهنگی برسند.

بایدن روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: «همه این کشورها اکنون در تلاش هستند تا بفهمند طالبان چه می‌کند.»

در همین حال، یک منبع آگاه به یو اس نیوز گفت که چین در حال بررسی حضور نظامی در پایگاه هوایی بگرام افغانستان است.

طبق این گزارش، چین در حال انجام مطالعات امکان‌سنجی درباره اعزام کارکنان برنامه سرمایه‌گذاری اقتصادی و سربازان خود به این پایگاه هوایی مهم افغانستان است.

اگر چه یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه گزارش‌ها را درباره برنامه احتمالی این کشور برای در اختیار گرفتن پایگاه بگرام رد کرد و آن را «اطلاعات اشتباه» خواند، این منبع آگاه به یو اس نیوز گفت که چین در حال بررسی استقرار در پایگاه بگرام تا دو سال آینده است.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد که چین پایگاه بگرام را در اختیار نخواهد گرفت، بلکه قصد دارد پس از دعوت حکومت حاکم بر افغانستان، پرسنل و تجهیزات خود را به این پایگاه بفرستد.

یون سان، مدیر برنامه چین مرکز مطالعاتی استیمسون، به یو اس نیوز گفت که پکن در حال حاضر بسیار مشتاق است به هر آنچه که آمریکا در پایگاه بگرام جا گذاشته دسترسی پیدا کند.

سان افزود که چین برای دسترسی به بگرام به کمک پاکستان نیاز دارد، اما اگر امان داشته باشد، پکن ترجیح می‌دهد که این کار را بی واسطه انجام دهد.

بر اساس این گزارش، طرح چین برای پایگاه بگرام در راستای توسعه اقتصادی مخفیانه این کشور در خارج از مرزهای خود تحت عنوان طرح‌های سرمایه‌گذاری زیرساختی صورت می‌گیرد.

پس از خروج نیروهای آمریکا در ماه ژوئیه، یک تیم فیلمبرداری چینی خیلی سریع وارد این پایگاه شدند تا آنچه را، که از آن به عنوان«عقب‌نشینی شتابزده» و «شکست حقارت‌بار» تعبیر می‌کردند، مستندسازی کنند.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More