شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله طالبان به تجمع زنان در کابل؛ درگیری‌ها در پنجشیر ادامه دارد

 

با تشدید درگیری بین طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی در پنجشیر، احمد مسعود بر ادامه مبارزه تاکید کرد؛ همچنین طالبان به تجمع گروهی از زنان در کابل یورش برد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد.

تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد که نیروهای طالبان روز شنبه ۱۳ شهریور به تجمع گروهی از زنان در کابل حمله کرده و آنها را کتک می‌زنند.

به گفته یکی از زنان در این تجمع، نیروهای طالبان از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آنها استفاده کرده‌اند.

یک روز پیشتر نیز شماری از زنان در کابل تجمع برگزار کرده و خواستار رعایت حقوق سیاسی خود شده بودند.

در تحولی دیگر، مسئولان بیمارستان «ایمرجنسی» کابل اعلام کردند که به دنبال تیراندازی‌های شامگاه جمعه ۱۷ کشته و ۴۱ زخمی به این مرکز درمانی انتقال داده شدند.

همچنین در جلال‌آباد،‌ مرکز ولایت ننگرهار، نیز مقام‌های محلی طالبان گفته‌اند تیراندازی‌های هوایی ۱۷ کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز شنبه همچنین رسانه‌های پاکستانی خبر دادند که ژنرال فیض حمید، رییس سازمان اطلاعات نظامی این کشور «آی‌اس‌آی»، به کابل سفر کرده است.

 

تداوم درگیری‌ها در پنجشیر

درگیری‌ها در پنجشیر همچنان ادامه دارد و عطا محمد نور، رهبر شاخه انشعابی حزب جمعیت اسلامی، روز شنبه اعلام کرد طالبان با مسدود کردن مسیرهای منتهی به این ولایت، قطع برق و شبکه‌های مخابراتی و توقف خدمات صحی، در صدد «تمامیت‌خواهی و استبداد» است.

همچنین احمد مسعود، فرمانده جبهه ملی مقاومت در پنجشیر، روز شنبه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «هیچ‌گاهی از مبارزه به خاطر خدا، آزادی و عدالت دست نمی‌کشیم.»

او ادامه داد: مبارزه، چه مثل پنجشیر و چه مثل خواهران باغیرت هراتی که فریاد حق‌خواهی بلند کردند، نشانگر این است که مردم از خواسته برحق خود دست نمی‌کشند.

روز جمعه درگیری بین طالبان و نیروهای جبهه مقاومت در ورودی‌های ولایت پنجشیر، به ویژه در روستای گل‌بهار، تشدید شد و دو طرف از وارد کردن تلفات به طرف مقابل خبر دادند.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه نوشت احتمالا تداوم درگیری‌‌ها در پنجشیر دلیل اصلی اعلام نشدن رییس دولت جدید افغانستان است که قرار بود روز جمعه معرفی شود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که روز دوشنبه تا چهارشنبه در قطر خواهد بود ابراز امیدواری کرده که دولت جدید افغانستان «واقعا فراگیر» باشد و نمایندگان دیگر گروه‌ها به غیر از طالبان نیز در آن حضور داشته باشند.

افغانستان که چهار دهه درگیر جنگ و درگیری بوده، شدیدا به کمک‌های بین‌المللی نیازمند است و سازمان ملل متحد نیز نسبت به یک «فاجعه انسانی قریب الوقوع» در این کشور هشدار داده است.

قرار است روز سیزدهم سپتامبر نشستی از سوی سازمان ملل متحد در ژنو برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به افغانستان برگزار شود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More